Boj proti drogám: Stát zvažuje substituční léčbu u závislých na pervitinu

30.03.2013 17:08

Vedle snížení míry užívání alkoholu a konopí mladistvými zůstává prioritou státu v oblasti protidrogové politiky omezení výroby a užívání pervitinu. Novinářům to dnes řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, podle nějž by uživatelům pervitinu pomohla substituční léčba, která zatím ale v České republice není dostupná.

Boj proti drogám: Stát zvažuje substituční léčbu u závislých na pervitinu
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Problémové užívání drog se v ČR dlouhodobě pojí především s pervitinem. Z odhadovaných zhruba 40.000 pravidelných či dlouhodobých uživatelů drog jich více než 30.000 užívá právě tuto látku. "V České republice není na pervitin podávána substituce. Ve světě substituční léčba existuje, podobně jako u heroinu. Budeme hledat řešení," uvedl Vobořil.

Při substituční léčbě se původní droga nahrazuje látkou s podobnými účinky, avšak s výrazně menšími riziky. Podle Vobořila má taková léčba dvě základní pozitiva. Jednak problémového uživatele drog dostane z ulice, kde by na sebe mohl nabalovat vrstevníky, do odborné péče. Jednak ho stabilizuje, a tím lépe připraví na abstinenci, než kdyby začal abstinovat rovnou.

V zahraničí existují zařízení, která mají dlouhodobé zkušenosti se substituční léčbou uživatelů amfetaminu. Vobořil připustil, že není zcela jisté, zda by tato léčba byla vhodná i pro závislé na metamfetaminu, tedy pervitinu. "Otázek je kolem toho hodně. Předpokládáme, že prvně bychom si udělali hloubkovou studii, pak nějaký pilotní projekt, a uvidíme, co to udělá," popsal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…