Boj s dezinformacemi bude řešit Bezpečnostní rada státu, řekl Petříček

21.01.2019 17:05

Bezpečnostní rada státu bude v únoru řešit, který český úřad má být odpovědný za kontakt s ostatními státy EU ohledně šíření a potírání falešných zpráv. Novinářům to dnes v Bruselu řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Zprávu přinesla ČTK.

Boj s dezinformacemi bude řešit Bezpečnostní rada státu, řekl Petříček
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Zřízení jednoho kontaktního místa, které by zemím Unie mělo pomoci lépe koordinovat své snahy, doporučila loni Evropská komise.

Boj s falešnými zprávami šířenými především na internetu se dnes opět dostal na agendu jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku, především v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu na konci května. „S kolegy jsme se shodli, že Unie musí společně čelit dezinformacím jako hrozbě pro naši demokracii,“ poznamenal Petříček. O věci se v lednu ministři bavili už podruhé.

Evropská komise už v loňském roce unijní státy na problematiku opakovaně upozorňovala. Český ministr Petříček dnes připomněl nepravdy a falešné zprávy, které zazněly v kampani před Brexitem či před nizozemským referendem o smlouvě s Ukrajinou v roce 2016. Evropské státy také sledují dění v USA či pokusy vnímané často jako akce s ruskými kořeny ovlivňovat volby v dalších zemích.

Už v dubnu předložila Evropská komise internetovým firmám návrh kodexu chování, který by měl pomoci šíření falešných zpráv omezit. Na počátku prosince přišla s poslední sadou návrhů, právě o nich dnes zástupci členských zemí diskutovali.

Zřízen by měl být například systém včasného varování mezi orgány EU a členskými státy, který usnadní sdílení informací a hodnocení dezinformačních kampaní a usnadní vydávat varování týkající se dezinformací v reálném čase.

Petříček dnes připomněl, že v ČR jsou tyto kompetence rozděleny mezi Ministerstvy vnitra, zahraničí a obrany. První návrhy na vytvoření koordinačního mechanismu mezi nimi předpokládá právě na únorovém jednání BRS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …