Bojí se ho, proto jsem ho volil. Johnson počítá s tím, že Británie půjde „natvrdo“

31.07.2019 11:16

Po zvolení Borise Johnsona, „britského Trumpa“, se očekává, že se postup vyjednávání Spojeného království ve vztahu k EU změní. A zatím se zdá, že tomu tak skutečně bude. Podle serveru Breitbart Johnson odmítá s EU jednat, dokud nezmizí „irská stopka“. A když nezmizí, tak začnou přípravy na tvrdý odchod. „Boris je jediný člověk, kterého se ti politici na kontinentu kdy báli, proč myslíte, že jsem ho volil?“ řekl jeden z konzervativních poslanců.

Bojí se ho, proto jsem ho volil. Johnson počítá s tím, že Británie půjde „natvrdo“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Britský premiér Boris Johnson

Jak se změní vyjednávání o Brexitu s příchodem Borise Johnsona? Podle jednoho z konzervativních poslanců je Boris Johnson jediným politikem, kterého se politici z EU bojí. Předchozí premiérka podle Marka Francoise nikdy v Brexit nevěřila, hlasovala pro to, aby Británie v EU zůstala, a odchod považovala ne za příležitost, ale za cvičení ve zmírňování škod. „Od začátku jsme byli v defenzivě a EU toho hned využila. Co se změnilo, je, že teď máme premiéra, který vedl kampaň za odchod, hlasoval pro odchod a chce odejít a není měkota,“ říká Francois.

Anketa

Je škoda, že dnes odchází z úřadu ministr Antonín Staněk?

hlasovalo: 10668 lidí

Kamenem úrazu ve vyjednávání mezi EU a Británií je tzv. irská stopka. Ta by platila, pokud by se Velká Británie a EU nedohodly na tom, jaké budou podmínky obchodu mezi nimi, a znamenala, že by Spojené království zůstalo v evropské celní unii. Hranici mezi Velkou Británií a EU tvoří z drtivé většiny moře. Výjimkou je ovšem Irsko, které je členem Unie a na vystoupení se nechystá, zatímco Severní Irsko je součástí Spojeného království a opustilo by Unii spolu s Velkou Británií. Což by znamenalo, že zboží ze Severního Irska by muselo být podle předpisů kontrolováno na hranicích s Irskem. Aby se  tomuto zabránilo, ona pověstná stopka by zaručovala, že Británie se bude řídit pravidly EU, tedy by de facto zůstala v EU. Právě proto ona pověstná stopka třikrát neprošla hlasováním v parlamentu.

Boris Johnson začal „vyjednávání“ deklarací, že vyjednávat nebude, dokud stopka z požadavků Unie nezmizí. Zda evropští politici změní svou pozici, není jasné, ale Michael Gove, který má v Johnsonově kabinetu na starost strategii Brexitu uvedl, že vláda musí jednat na základě předpokladu, že k tomu nedojde. A začít se připravovat na odchod bez dohody.

Severoirský poslanec Sammy Wilson dle Breitbartu podpořil Johnsonovu vyjednávací strategii, řka, že dotyčná stopka byla způsob, jakým chtěla Evropská unie udržet Británii v EU svázanou evropskými regulacemi. A pokud by tak Británie neučinila, tak by se rozpadla. Dle irského rádia RTÉ Johnson hovořil s irským premiérem a ujistil ho, že Británie v případě odchodu bez dohody nebude zřizovat celní kontroly.

Celý článek ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…