Bojím se, aby Babiš naše ministry nezačal dehonestovat jako za Sobotkovy vlády, doufá Chvojka

19.05.2018 21:11

Už pozítří spustí sociální demokacie vnitrostranické referendum o vstupu do vlády s ANO, a ne každý z členů má už jasno, jak bude nakonec hlasovat. „V sociální demokracii je stále každý třetí člověk na vážkách, zda vládu s ANO v referendu podpořit, nebo ji odmítnout,“ uvedl v rozhovoru pro Právo předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, který se prý sám ještě nerozhodl, k čemu se nakonec přikloní.

Bojím se, aby Babiš naše ministry nezačal dehonestovat jako za Sobotkovy vlády, doufá Chvojka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jan Chvojka
reklama

Chvojka prý považuje za správné, že členové ČSSD budou v referendu o vládě hlasovat se znalostí jmen případných ministrů. „Právě ministři mají realizovat náš program,“ řekl v rozhovoru pro Právo s tím, že je rád, že se jména už dozvěděli. Například na ministra zahraničí prezident Miloš Zeman odmítl Miroslava Pocheho, přesto na něm Hamáček stále trvá a právě to je prý dobře. „My tu nemáme prezidentský systém, aby si prezident vybíral své ministry,“ zdůraznil a zmínil, že máme parlamentní systém a vláda je odpovědná Sněmovně.

Že se do hlasování promítne zaujatost některých členů k jednomu konkrétnímu jménu, to je podle Chvojky možné, na druhou stranu ale velmi zanedbatelné. „Nemyslím si, že by většina členů hlasovala podle toho, jestli se jim někdo líbí nebo nelíbí. Ať už referendum dopadne jakkoliv, obávám se, že ta většina bude velmi těsná,“ míní.

Podle některých je však pravděpodobné, že referendum nakonec celou stranu rozštěpí. „Bylo by nešťastné a pro stranu zničující, pokud by ta část ČSSD, která se svým názorem o pár procent prohraje, v sobě měla hořkost a snažila by se v boji pokračovat. Snad mají všichni straníci pud sebezáchovy a tuší, že by nás to jako stranu zničilo,“ doufá Chvojka.

Velký problém vídí také v tom, že straníci neřeší věci v rámci diskuse se členy, ale navenek. „To je zhouba naší strany, my se pořád různě hádáme a řešíme věci přes facebook,“ zdůraznil a dodall že neupírá kolegům právo říct si svoje. „Možná by bylo bývalo dobré – ale to už je z kategorie co by kdyby – kdyby se do vyjednávacího týmu přidal předseda senátorského klubu Petr Vícha. Možná by mu potom některé věci nevadily tolik, jak vadí,“ řekl.

Sám prý jasno v tom, jak bude hlasovat, ještě nemá, což podle něj jasně kopíruje i situaci v ČSSD. „V úterý jsem měl schůzku se straníky v Pardubicích, ve čtvrtek ve Svitavách. Na obou schůzích bylo nějakých 50 nebo 60 lidí. V podstatě třetina lidí byla jasně pro vstup do vlády, třetina jasně proti vstupu a třetina, mezi kterou patřím i já, váhá a není si jistá, jak bude hlasovat,“ upřesnil a přislíbil, že až své stanovisko vědět bude, veřejně s ním vystoupí.

Jestli Hamáček a Zimola vyjednali maximum, nebo se měli snažit víc, nechce hodnotit. Uvítal by ale, kdyby tam ve finále bylo to, o čem mluvili dlouhé měsíce, že ve vládě nesmí sedět trestně stíhaná osoba. „Ale to by zbortilo celý koncept vlády, která má naději na vznik,“ je si vědomí Chvojka, podle nějž je ustanovení, že prvoinstančně odsouzená osoba v přiměřené době odstoupí, do jisté míry náhražka.

Vzápětí ale dodal, že pravdou zůstává, že tato pojistka je nevymahatelná a musí tak věřit Andreji Babišovi, že to, co podepíše, dodrží. Babišovi se prý snaží důvěřovat, ale má k němu velmi proměnlivý vztah. „Koukám na to tak, že pokud by o společnou vládu s námi nestál, tak s námi nevyjednává. Bojím, aby Babiš nezačal postupně naše ministry dehonestovat stejně jako ve vládě Sobotky, aby z vlády odešli,“ sdělil.

  • Původní zdroj ZDE

„Zásadní problém našich členů je, že Babišovi nevěří. Že na ČSSD dělal spoustu podrazů, nechoval se k našim lidem jako slušný člověk,“ uzavřel s tím, že doufá, že se změnil a jeho postoj bude jiný.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…