Bomba! Ministr Vojtěch: Česko se může vracet k normálnímu životu

08.04.2020 11:44

V České republice se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19. Na konci měsíce dubna odhaduje Vojtěch 10 600 pacientů.

Bomba! Ministr Vojtěch: Česko se může vracet k normálnímu životu
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš a Adam Vojtěch
reklama

„Česká republika zatím zabránila tomu nejhoršímu, skutečně jsme odpracovali poměrně velký kus práce a je to vidět na těch datech, protože se nám podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 v České republice a můžeme se tedy připravovat na postupný a kontrolovaný návrat k normálnímu životu. To je asi to základní sdělení na základě dat, která máme k dispozici,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na tiskovém brífinku. 

„V tuto chvíli skutečně jsme tomu nejhoršímu zabránili, nestojíme v situaci jako je Itálie, Španělsko, Spojené státy, Velká Británie a další země, kde sledujeme obrovský nápor na nemocnice, to skutečně není případ České republiky,“ byl optimistický Vojtěch.

„Uchránili jsme náš zdravotní systém a celkově ta situace se vyvíjí velmi dobře a dává nám naději, že v těch následujících týdnech budeme schopni Českou republiku vrátit k normálnímu životu,“ zdůrazňoval Vojtěch. 

„Ten podíl těch zachycených pozitivních záchytů z celkového počtu provedených testů nadále klesá. Včera jsme otestovali rekordní počet vzorků: 7434 laboratorních vzorků a ten záchyt byl 195 pozitivních v daných den, tedy 2,62 procenta,“ poznamenal Vojtěch. „Jsme zkrátka z toho nejhoršího zatím venku a zároveň jsme uchránili zejména nemocnice a intenzivní péči, která má stále velkou rezervu, kvalita péče je stejná a nikterak se nezhoršila a nemocnice toto bez větších problémů zvládly a nadále zvládají, byť samozřejmě stále pracujeme na tom, abychom měli ty kapacity vyčleněny i do budoucna, pokud by došlo k nějakému výkyvu,“ dodal.

„Předpokládáme, že dojde i ke snížení počtu pozitivních případů v té predikci do konce měsíce. Bavíme se nyní o předpokladu někde kolem 10 600 pozitivních pacientů. Víte, že původně jsme předpokládali patnáct tisíc, nyní tedy jsme snížili ten odhad, samozřejmě tak, jak se budou ta data dále sbírat, tak ten model se bude zpřesňovat,“ dodal Vojtěch.

Závěrem pak uvedl, že současné kapacity zdravotních zařízení mají dost vysokou rezervu kapacit, i pokud by došlo k nějakému neočekávanému vývoji v počtu pacientů. „Reprodukční číslo klesá k číslu 1, což je také pozitivní zpráva. Vývoj je velmi pozitivní a Česká republika se může navracet k normálnímu životu,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volného odvedla policie. Na Václaváku se to zvrtlo, tohle k tomu vedlo

15:51 Volného odvedla policie. Na Václaváku se to zvrtlo, tohle k tomu vedlo

Poslanec Lubomír Volný svolal do Prahy demonstraci proti vládě a jejím opatřením. A stálo to za to. …