Po útoku islamistických militantů v Kašmíru, při kterém 22. dubna zahynulo 26 lidí, došlo k výrazné eskalaci vztahů mezi Indií a Pákistánem. Indie z útoku obvinila pákistánskou teroristickou skupinu Laškar-e-Taiba a následně provedla vojenské údery na pět cílů na pákistánském území – tři v části Kašmíru ovládané Pákistánem a dva v provincii Paňdžáb. Podle Pákistánu si tyto údery vyžádaly tři civilní oběti. Pákistán ohlásil přípravu odvety, ale zároveň popřel odpovědnost za útok z 22. dubna a vyzval k nezávislému vyšetřování.
Spojené státy americké, které mají s Indií strategické partnerství kvůli její roli v rovnováze proti rostoucímu vlivu Číny, se snaží i o udržení diplomatických vztahů s Pákistánem, ačkoliv jeho význam pro Spojené státy klesl po stažení amerických sil z Afghánistánu.
Prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudu“ a vyjádřil naději na rychlé uklidnění konfliktu. Zároveň zdůraznil, že Indie a Pákistán mají dlouhou historii vzájemných konfliktů a pravděpodobně si to „vyřeší samy“.
„Jen doufám, že to skončí velmi rychle,“ řekl Trump, cituje server France24.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval bezpečnostní poradce obou zemí a vyzval je k udržování otevřených komunikačních kanálů a k zabránění další eskalaci.
„Situaci mezi Indií a Pákistánem pozorně sleduji. Připojuji se k dnešnímu komentáři prezidenta, že doufám, že to rychle skončí, a budu i nadále angažovat indické i pákistánské vedení směrem k mírovému řešení,“ uvedl Rubio na sociální síti X.
I am monitoring the situation between India and Pakistan closely. I echo @POTUS's comments earlier today that this hopefully ends quickly and will continue to engage both Indian and Pakistani leadership towards a peaceful resolution.
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) May 6, 2025
Podle informací agentury Reuters už indický bezpečnostní poradce, Ajit Doval, Rubia informoval o indických vojenských akcích, které proběhly ve středu ráno.
Pákistánské ministerstvo zahraničí zase jednalo s velvyslancem Turecka, aby jim vyjádřil „silnou solidaritu Turecka s Pákistánem“ v souvislosti s „nevyprovokovaným narušením svrchovanosti Pákistánu ze strany Indie“. Obě strany měly dále podrobně projednat regionální bezpečnostní závazky a potvrdit svůj závazek k udržování úzké kooperace a spolupráci.
Ambassador of Türkiye called on the Deputy Prime Minister and Foreign Minister @MIshaqDar50 to convey Türkiye’s strong solidarity with Pakistan in the wake of India’s unprovoked violation of Pakistan’s sovereignty and the tragic loss of innocent lives. The two sides discussed… pic.twitter.com/fuVBt9lQPa
— Ministry of Foreign Affairs - Pakistan (@ForeignOfficePk) May 7, 2025
Ve středu Čína označila indické vojenské údery za politováníhodné, vyjádřila znepokojení nad situací a vyzvala Indii i Pákistán ke klidu, zdrženlivosti a upřednostnění míru a stability.
„Čína považuje vojenskou operaci Indie z dnešního rána za politováníhodnou. Jsme znepokojeni probíhající situací. Indie a Pákistán jsou a vždy budou vzájemnými sousedy. Oba jsou také sousedy Číny. Čína se staví proti všem formám terorismu,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí k probíhajícímu konfliktu mezi Indií a Pákistánem.
Kašmír, převážně muslimský region, zůstává hlavním bodem sporu mezi Indií a Pákistánem již od jejich rozdělení v roce 1947. Obě země si ho nárokují celý, ale každá ovládá pouze část, a kvůli němu již vedly tři války. Indický premiér Naréndra Módí v souvislosti s posledními útoky varoval také před možností zastavení toku vody přes hranici s Pákistánem.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.