Bordel kolem Klause ml.: Prase Moravec, holý zadek, předseda Fiala a vtipné FOTO

17.03.2019 20:50

Výkonná rada ODS včera s okamžitou platností vyloučila Václava Klause mladšího ze strany, přestává tak být i členem poslaneckého klubu. Řada lidí, například z TOP 09, se raduje, mnozí lidé, kteří však za ODS dosud stáli, jsou tímto krokem zklamáni. Světem internetu se také šíří vtipné koláže, kdy tématem je i starosta Řeporyjí a člen ODS Pavel Novotný. Ten na ně sám zareagoval.

Bordel kolem Klause ml.: Prase Moravec, holý zadek, předseda Fiala a vtipné FOTO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml. a Alexandra Udženija

„Nejsem advokát ODS, ale soudím, že vyloučit Klause je dobrý počin. Minimálně proto, že se ukáže, kolik nácků a nácíčků se vlastně pod střechou ODS skrývá. Dá se očekávat, že vznikne Hnutí VKML, které je vysaje z ODS a přibere sirotky z drolící se SPD. Tak tedy dobrou chuť. Očistná kúra je v každé straně důležitá. Je to znak vnitřní demokracie. Fakt ANO,“ poznamenal místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin na svém facebookovém profilu.

Sociálními sítěmi se pak také šíří fotomontáž, na níž jsou předseda ODS Petr Fiala a europoslanec Jan Zahradil. „Klidně vyrazíme i tebe, když nebudeš držet hubu a krok,“ píše se na billboardu. Sám Zahradil pak poznamenal: „To je vtipné.“

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 17539 lidí

 

„Ty dobré zprávy z ODS mne ani na chvilku nepřiměly, abych se zamyslel, zda ji volit v evropských volbách... a tu se mi na zdi objevila reklama Jana Zahradila, tvrdícího cosi o českých zájmech, a hned jsem si uvědomil, proč ODS ne. Ona ostatně není ani v Evropské lidové straně,“ zkonstatoval publicista Boris Cvek.

Lékař Miloš Rejmont z TOP 09 se pak nad vyloučením Klause mladšího zaradoval. „Václava Klause ml. konečně vyhodili z ODS,“ poznamenal. A sdílel také vtipný obrázek, na němž Klausův otec, exprezident Václav Klaus, slibuje synovi, že založí novou stranu. 

V obdobném duchu si rýpl i komentátor Petr Honzejk na svém twitterovém účtu. „K ODS můžu mít tisíc výhrad, ale je to skutečná politická strana, která má jasné hodnoty a nenechá si je rozvrtávat jen proto, že kdysi byla založená u něčího táty v kuchyni,“ sdělil. 

Někteří se v souvislosti s vyloučením Václava Klause mladšího pozastavují nad tím, že ve straně zůstává řeporyjský starosta a bulvární novinář Pavel Novotný.

„Nevím, co je na tom k nepochopení! 612 inteligentních a duševně krásných voličů dalo hlas Novotnému, neboť je okouzlil jeho intelekt, lidsky vstřícný projev a obnažené pozadí. 22,5 tisíce primitivů dalo preferenční hlas Klausovi ml., neboť sedli na lep jeho populistické štvavé rétorice,“ poznamenal k tomu zakladatel ODS Petr Paulczynski.

„Údajně pravicová strana ODS právě vyhodila Václava Klause mladšího ze svých řad. Proč? Protože si dovolil kritizovat EU. To se nám ta ‚pravice‘ vybarvuje. Hlavně že jim nevadí hulvát Pavel Novotný ve svých řadách. Nosičem morálních hodnot ODS je nyní zřejmě Pavel Novotný, protože je to takový veselý chlapík s probruselskými názory. Komu vadí, že se veřejně chlubil, že rozeštval nejméně 70 partnerských párů, sebrali mu papíry kvůli řízení v opilosti, nadává lidem, dělá ostudu a předvádí se, kam přijde? Jsou to přeci jen zábavné a veselé výstřelky. Prostě Pavel Novotný má ty ‚správné‘ názory. Václav Klaus je nemá, tak musí z kola ven. Nechtěla by se ODS přejmenovat na LDS – Leninská demokratická strana?“ zmínila blogerka Lea Vojteková Šofránková.

Kromě výše uvedené koláže se sdílí i další. 

„Někteří diskutéři (zdravím elektorát SPD) se v diskusi na stranickém Facebooku opět projevují jako košťata. Jejich nejčastějším argumentem proti vesnickému starostovi jsou pět let stará fotka z premiéry Kameňáku 4 (vystrčený zadek) a moje oblíbená v trenkách, to když jsem (pracoval jsem předtím v šoubyznysu) s Fanánkem točil videoklip. Ubohá, prázdná, diskutující košťata. To bych těmto hrdinům rád vzkázal, ať si mají na co stěžovat panu předsedovi,“ poznamenal pak k tomu sám Novotný.

„Jako dobrý, Klause máme z krku. Ale... co ta Jana Černochová? Furt s těma uniformama a bambitkama. Není to na našeho krajně středového voliče moc militantní? A taky byla před čtyřmi lety na té demošce proti islámu před Pražským hradem. Není to moc islamofobní? Může si slušná a proEUropská někoho takového hřát na prsou? Sice se jako teď chovala loajálně a přísahala věrnost, ALE... no a co pak ten Zahradil? Pořád s tou korunou otravuje, pro Angelu Merkelovou a Německo moc pochopení nemá. Ani toho Václava Havla moc nechválí. Budou ho po spojení s TOP 09 a STAN naši krajně středoví voliči tolerovat? Teď se sice postavil na správnou stranu a seká latinu, ALE... nezapomínejme taky na Sandru Udženiju. Ta ani neví, že k některým lidem se na oslavu narozenin prostě nechodí. Co když se zapomene někdy příště? Jak budeme našim krajně středovým voličům vysvětlovat, že si ve svém volném čase dělá, co se jí zlíbí? Kdo si dělá, co se mu zlíbí ve svém volném čase, může pak to samé dělat i v partaji. Sice se nakonec omluvila, ALE... nebyla to jen přetvářka? Co se vlastně odehrává v její hlavě? Nebude to teď mít inkvizice v ODS jednoduché. Za každým rohem číhá někdo podezřelý. Někdo, kdo se může opět radikalizovat, a vyplašit tak krajně středového voliče...,“ poznamenal k situaci ve straně publicista Josef Provazník.

„VR ODS musí VYLOUČIT juniora. Jsem přesvědčen, že to není správně, že ji to poškodí, že to ukazuje její nízké sebevědomí, neschopnost nabídnout prostor osobnostem, neschopnost s nimi pracovat... ale že to musí udělat, protože by problém jen odložila a její důvěryhodnost k řešení problémů a víra voličů v její akceschopnost by dostaly pořádnou ránu. Kostky jsou vrženy,“ domnívá se manažer Vadim Petrov.

„V první dekádě existence ODS výkonná rada právo vylučovat členy neměla. To mohlo pouze místní sdružení. Byl to výraz toho, že ODS byla budována od svého vzniku zespodu. Takové právo výkonné rady by bylo považováno za nadměrný centralismus. Dnes je všechno jinak,“ poznamenal bývalý mluvčí ODS Václav Musílek.

„ODS nebere telefony. Že Zbyňku Stanjuro? A Ty specielně. Umíš počítat? Tak těch dvacet na Klubu jsou lehké počty, že Ti neodejdou. Ale spočítej si Ty třetí volební skupino kolik nás odešlo. A vyšpul to. A po včerejšku? To bude nářez,“ podotkla pak k vyloučení Klause mladšího z ODS exposlankyně Kateřina Dostálová. „Tak děcka. Jdeme na to. Ryba smrdí od hlavy, tak začnem. Petře Fialo, jestli si myslíš, že po dnešku Vás ještě někdo z nás skřípajících zuby už dlouho bude volit? ANI NÁHODOU. Ten Tvůj projev byla taková lež jako když Fidel Castro střihne. Konzervativní a idea? Víte, co to je? Václav Klaus to ví. Vy ne. Tak jste dnes utužili mužstvo nevolitelných. A borci, to se Vám teda povedlo. JEDNOMYSLNĚ. Klement Gottwald zachrastil,“ dodala.

Vřava i u Moravce

Řeč o vyloučení Václava Klause mladšího z ODS byla i v pořadu Otázky Václava Moravce. „U Klausů v kuchyni vznikají nápady této politické rodiny. Rodiny, která když ztrácí vliv, nálepkuje ostatní. Ocitne-li se v politických potížích otec, např. kvůli financování vlastní politické strany, jsou povoláni do boje manželka a syn. Je-li třeba zaměstnat syny, vypomůže tatínek s bývalým ředitelem polostátního gigantu ČEZ. Chtějí-li vyhodit syna z politické strany, protože když není po jeho, škodí, kde může, přispěchá na pomoc papá. Kuchyňská logika velí, účel světí prostředky. A všechno je dovoleno,“ zaznělo z úst Václava Moravce.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura prý nemá obavy, že by Klause mladšího následovali další poslanci a opouštěli klub ODS. „Znám ty poslance, vím, jakou jsme vedli debatu, vím, co vedlo výkonnou radu k tomu jejímu včerejšímu rozhodnutí. My jsme se prostě názorově rozešli, to se tak stává, že se někdy politici rozejdou. Ten jeho názor, který šíří, je legitimní, ale nemůže ho šířit v rámci ODS, protože ODS je strana, která přivedla ČR do NATO i do EU. Já připomenu, že přihlášku do Evropské unie podepsal Václav Klaus starší,“ podotkl Stanjura. „To nebyla reakce pouze na ten úplně pitomý výrok z minulého týdne. Když Václav Klaus napadl účast na našich zahraničních misích a Václav Klaus dostal žlutou kartu. Každý, kdo se zajímá o fotbal, ví, co to znamená,“ pokračoval Stanjura.

Připomněl, že v roce 2014 se stal Petr Fiala předsedou strany a hledal se někdo, kdo by převzal oblast školství. Petr Fiala byl v zásadě nestraník, stal se předsedou, to třeba u ČSSD není možné, protože to musí být zasloužilý soudruh. „Ale v ODS to možné je,“ smál se na předsedu poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojku Stanjura. Sociální demokrat nespokojeně kroutil hlavou. To, že si ODS vybrala Václava Klause za experta pro oblast školství, nepovažuje Stanjura za chybu, protože pokud jde např. o inkluzi, tak se názory Stanjury a Klause stále shodují.

Moravec se obrátil na Fialu a poukázal na to, že hnutí SPD opustil poslanec Lubomír Volný se dvěma dalšími kolegy. Fiala to přičítá tomu, že Volný měl velké mocenské ambice, které se však nenaplnily. Proto z SPD odešel. Volný na oplátku tvrdí, že SPD je plná radikálů, „nácků“ a kmotrů. „Tady ty komentáře jsou ubohé a já na to prostě ani nebudu reagovat. Tady šlo o osobní ambice (Lubomíra Volného),“ pravil Fiala.

Když se Moravec obrátil na Chvojku, ten se začal bránit ještě dřív, než zazněla otázka na nálady v klubu. „My jsme v pohodě,“ vypálil Chvojka. „Jak dlouho?“ zeptal se Moravec. „Vydrží to do konce volebního období,“ ujišťoval Chvojka. „My jsme klub patnácti vyrovnaných a pohodových lidí,“ doplnil ještě.

Moravec se zeptal, jestli kupříkladu Jaroslav Foldyna (ČSSD) neopustí stranu a nebude spolupracovat s Václavem Klausem, protože se Klause na sociálních sítích zastával, že v ODS nic nepochopili. „Nechám stranou, že Jaroslav Foldyna nebyl schopen obhájit mandát zastupitele ve svém Děčíně, což možná znamená, že něco pochopil,“ zaznělo na to konto z úst Václava Moravce. Chvojka si nemyslí, že Foldyna opustí ČSSD, protože ho považuje za sociálního demokrata – srdcaře.

Stanjura ještě upozornil, že výrok Klause o směrnicích EU a Židech byl natolik přes čáru, že Klaus nemůže být předsedou sněmovního školského výboru. „Já vůbec nevím, proč to říkal,“ kroutil hlavou Stanjura. „Protože možná nenávidí Židy, to se nabízí jako logická odpověď,“ ozval se Moravec.  „To si nemyslím,“ zastal se Klause okamžitě Fiala.

Prozatím Fiala nepočítá s tím, že by se hnutí SPD spojovalo s Klausem, protože Klaus odmítá přímou demokracii a požadavek na odvolatelnost politiků, což je pro SPD nepřijatelné.  

Moravec poté poukázal ještě na možnost, že by se nějaká nová česká krajně pravicová strana spojila se zahraničními partnery, např. s německou Alternativou pro Německo, jejíž někteří členové ctí Reinharda Heydricha a mají za to, že období nacismu je jen ptačím trusem na jinak skvělých německých dějinách.

Stanjura se poté zastal Václava Klause. Jakkoli byl Klausův výrok o směrnicích EU a Židech hloupý, tak by ho člen ODS neoznačil za antisemitský. Mohl tak být vnímán, a proto se měl Klaus omluvit, což neudělal, ale podle Stanjury se Klaus antisemitského výroku nedopustil.   

„Na FCB píšou, že Václav Moravec je prase. Ještě někdo nějaký jiný názor?“ zeptal se pak v souvislosti s vysíláním manažer Vadim Petrov.

Dnes se pak k vyloučení Václava Klause mladšího opětovně vyjádřil také předseda strany Petr Fiala (ODS). „Václav Klaus ml. nebyl z ODS vyloučen za názory, za jeden výrok nebo snad kvůli osobním neshodám. Takové důvody, uváděné v médiích, jsou směšné a nepravdivé. Důvodem byl dlouhodobý odklon od programu ODS, vystupování proti základním programovým bodům ODS, vystupování na podivných akcích organizací, proti nimž se ODS vymezuje, aktivní podpora kandidátů jiných stran proti kandidátovi vlastní strany a veřejné deklarování toho, že nebude volit kandidátku ODS do evropských voleb. Proč by měl někdo, kdo nesouhlasí s programem, nepodporuje politiku, vystupuje proti svým kolegům, podporuje jiné strany, nejde volit tu svou, proč by měl být členem politické strany? Má to nějakou logiku? Určitě nemá. Zběsilé reakce Babišových médií a obhajoba Václava Klause ml. ze strany politických soupeřů jen dokládají, že to byl správný a nutný krok. ODS ukázala nejen sílu, ale také to, že je jako jediná strana schopna sebereflexe, stojí pevně za programem, který schválila a slíbila svým voličům, a jako jediná u nás je zárukou konzervativně liberální demokratické politiky. A i proto budeme vyhrávat a proto změníme situaci v této zemi,“ napsal na svém facebookovém profilu.

Vyloučení bez jeho přítomnosti

Poslance Václava Klause mladšího vyloučilo vedení ODS ze strany včera. Novinářům to po zasedání výkonné rady oznámil předseda občanských demokratů Petr Fiala, podle něhož bylo rozhodnutí jednomyslné. Klaus se s ODS podle stranických špiček už déle názorově rozchází. Na zasedání výkonné rady pozván nebyl.

Pro vyloučení Klause mladšího z ODS hlasovalo podle informací ČTK 20 přítomných členů výkonné rady, nikdo nebyl proti a nikdo se ani nezdržel. Verdikt znamená, že Klaus skončil i v poslaneckém klubu ODS. Členem klubu může být pouze člen ODS, uvedl předseda frakce Zbyněk Stanjura. Občanští demokraté budou chtít také Klausův konec v čele sněmovního školského výboru.

„Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, dokonce dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ uvedl Fiala. Výkonná rada ODS vytýká v usnesení Klausovi mimo jiné dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, veřejné útoky na členy sněmovní frakce a další straníky, podporu kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních volbách a výroky, které nejsou v souladu s programem ODS.

„Václav Klaus mladší otevřeně podporuje vystoupení ČR z EU, zpochybňuje účast vojáků Armády ČR ve vojenských misích, účastní se akcí pořádaných problematickými organizacemi. Václav Klaus mladší navíc veřejně deklaruje, že v nadcházejících volbách do EP nebude volit kandidátku ODS,“ stojí v usnesení. Na zasedání padla podle zdrojů ČTK desítka případů Klausových počínání proti ODS.

Sněmovní frakce ODS se už ve středu distancovala od Klausových slov z předchozího dne, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klause mladšího vyzvala, aby klub opustil. Klaus výzvu nevyslyšel. Připustil, že jeho příměr byl možná „příliš drakonický“. Klub v usnesení ale také konstatoval, že Klaus mladší svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje.

Klaus mladší, syn bývalého prezidenta Václava Klause, byl členem ODS od roku 2002, stranu opustil o sedm let později na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. Před třemi lety se opět stal členem a o rok později byl za ODS zvolen do Sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy školského výboru.

Na pražské sněmovní kandidátce ODS Klaus figuroval na třetím místě, díky více než 22 600 přednostním hlasům se do dolní komory dostal jako první. Více přednostních hlasů než on dostal celostátně už jen předseda ANO a nynější premiér Andrej Babiš, přes 48 600.

Předseda ODS Petr Fiala zhodnotil jednání výkonné rady ODS, která Klause vyloučila, jako „povedený den“. K jeho vyloučení vzkázal, že to byl on, kdo Klause do ODS přivedl a musel přitom prý čelit odporu mnohých. Přesto prý Klaus nebyl loajální k programu, hodnotám a principům ODS, a i proto mu bylo zrušeno členství.

Vedení ODS vyloučilo Václava Klause ze strany jednohlasně. Postoj „proti“ dopředu deklaroval poslanec Jan Skopeček. Ten ale ještě před hlasováním musel jednání opustit a pospíchat s potomkem na dětskou pohotovost. Pak už nikdo nebránil tomu, aby hlasování o vyloučení poslance Klause bylo jednohlasné. A tomu odpovídala i nálada na následné tiskové konferenci.

Klaus se jednání neúčastnil, není členem výkonné rady, ani nebyl pozván. Školskou část programu, která byla na jednání prezentována, místo něj představoval místopředseda strany Martin Baxa. Ten hovořil nejen o tom, že by učitelům mělo být  přidáno padesát procent ke dnešním mzdám, ale také o tom, že škola by měla děti bavit.

ODS rovněž projednávala program do květnových voleb do Evropského parlamentu. Je nazván „Jsme srdcem  Evropy, chceme být slyšet“.

Potěšena slovy předsedy Fialy je kandidátka do Evropského parlamentu Eva Decroix. Ta se předtím na sociální síti posmívala Klausovu výroku, že ODS se „zakládala  u nich v kuchyni“.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

7:57 Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

TÝDEN V MÉDIÍCH Po volbě tří členů Rady ČT loni v květnu a probíhající volbě dalších čtyř rostou oba…