Bordel proti Babišovi. Vedli jej Peszynski a Hayato Okamura

30.05.2018 6:53

Stovky lidí se včera večer sešly na Staroměstském náměstí, aby protestovaly proti premiérovi v demisi Babišovi a proti vzniku vlády s komunisty. Na pomoc si tentokrát lidé vzali pokličky a hrnce, do kterých hlasitě bušili. Mezi demonstranty nechyběl ani bratr předsedy hnutí SPD Tomia Okamury Hayato Okamura.

Bordel proti Babišovi. Vedli jej Peszynski a Hayato Okamura
Foto: Vít Hassan
Popisek: Z demonstrace proti Andreji Babišovi

Podle jednoho z organizátorů protestu, Mikuláše Mináře, jde o symbolický druh protestu, který má být upoutávkou na velký protest, který bude za pár dní následovat, konkrétně v úterý 5. června, řekl serveru Novinky.cz. Na Staroměstské náměstí, kde protest začal, dorazili lidé všech věkových kategorií, převažovali však mladí. Na základě výzvy organizátorů akce si k vytvoření hluku přinesli plechové misky, ešusy, ale také třeba tamburíny, podomácku vyrobená chrastítka nebo vuvuzely.

Demonstranti tentokrát dávali najevo nesouhlas především s tím, že by podíl na státní moci měli získat komunisté. Babiš je podle nich jedinou překážkou vzniku „prodemokratické a standardní vlády“ a měl by odstoupit. Protestující došli ze Staroměstského náměstí přes Karlův most až k Úřadu vlády, kde padala hesla „Chceme slušnou vládu“, „Už jsme tady zas“ či „Hanba“. Mezi protestujícími byl vidět i kandidát do Senátu za lidovce a Zelené Hayato Okamura. V průvodu bylo možné zahlédnout i další známé tváře pražské protestní scény, například organizátora Pražského Majdanu Tomasze Peszynského. O průběhu akce na sociálních sítích agilně reportoval aktivista Jiří Hrebenar.

O zvukovou kulisu akce se staral také někdejší hudební kritik a dnes potulný diskžokej Jan Rejžek, který, jak  sám prozradil, obsluhoval „pískátko“.

Zvuky, které se rozléhaly daleko do okolních ulic, někteří z nich vyluzovali například i dutím do kravského rohu nebo zvoněním na cyklistické zvonky. Atmosféra tak místy připomínala spíše karneval v Riu než politický protest a řada kolemjdoucích turistů se zvědavě dotazovala na účel akce, informovala ČTK.

Protestující došli ze Staroměstského náměstí přes Karlův most až k Úřadu vlády. Po tichém protestu z minulého týdne, kdy si demonstranti symbolicky přelepili ústa, tentokrát zvolili opačný prostředek: hluk. Protest zakončili minutou hluku před sídlem premiéra a výzvou, aby se k nim lidé přidali i 5. června.

Organizátoři protestu upozorňují na to, že výsledky loňských podzimních voleb do Sněmovny nabízejí hned několik možných vládních koalic neextremistických stran. „Namísto toho vzniká vláda opřená o hlasy strany, která má na svědomí statisíce zničených a miliony zdeformovaných lidských životů,“ uvedli.

Původní zdroj ZDE.

Dílčí protesty proti Babišovi se dnes konaly i v dalších městech. Největší celorepublikové demonstrace chystají organizátoři v již zmiňované datum v úterý 5. června. Iniciativa chce nasbírat milion podpisů pod petici Za slušného premiéra a slušnou vládu. K dnešku jich získala přes 245 000.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…