Bordel v dotacích? Babiš, Valachová a dokonce i Šabatová se přetahují o milion

22.05.2017 9:11 | Zprávy
autor: vef

Do případu dotace z ministerstva školství jedné plzeňské školy se zapojila i ombudsmanka Anna Šabatová. Ministerstvo totiž dotaci zčásti nevyplatilo kvůli porušení rozpočtové kázně a školu nahlásilo finančnímu úřadu. Jak píše server Česká-justice.cz, přestože finanční úřad neshledal chybu, Ministerstvo školství dotaci škole bez řízení zkrátilo o více než 900 tisíc korun, neboť je přesvědčeno o opaku. A podle Šabatové jedná v rozporu s Ústavou. Rozhodovat tak bude Nejvyšší správní soud.

Bordel v dotacích? Babiš, Valachová a dokonce i Šabatová se přetahují o milion
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ombudsmanka Anna Šabatová při setkání s občany v Prostějově

Server se pak věnuje celému případu, kdy uvádí, že ministerstvo přiznalo dotaci v rámci uvedeného operačního programu ve výši více než čtyři miliony korun. „Po administrativní kontrole účetních dokladů ze dne 12. února 2013 nahlásilo na Finanční úřad pro Plzeňský kraj  nesrovnalosti v čerpání – údajné porušení rozpočtové kázně spočívající v diskriminaci uvedením minimální taktovací frekvence procesorů v GHz pro poptávaný server a počítače – a zkrátilo stěžovatelce dotaci o částku 941 580,53 Kč,“ popisuje server s tím, že úřad chybu nenalezl.

I z toho důvodu se pak následně oslovená ombudsmanka obrátila na ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) i ministra financí Andreje Babiše (ANO) se žádostí o součinnost. Valachová však podle serveru trvá na tom, že hodnocení finančního úřadu bylo nesprávné. V tomto duchu odepsala i Šabatové. Kdy upozornila i na odlišné postavení Ministerstva školství jako poskytovatele dotace a finančního úřadu. 

Ministr financí pak podle všeho v prvé řadě poukázal na rozdíl mezi pojmem „nesrovnalost“ coby pojem evropského práva  a institutů národních rozpočtových pravidel „nevyplacení dotace“ a „porušení rozpočtové kázně“. Zmínil také povinnost řídícího orgánu řešit nesrovnalosti a zdůraznil, že ani potvrzení nesrovnalostí nevede automaticky k postihu příjemce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…