Bože, dej nám dobrého prezidenta, budou se modlit křesťané

18.01.2018 16:32

V Česku dnes začíná tradiční Týden modliteb za jednotu křesťanů. Lidé se také ode dneška mohou modlit za prezidenta, mohou tak činit o samotě či s přáteli nebo přicházet do pražské katedrály sv. Víta ode dneška do 26. ledna vždy v 16:15, uvedla dnes Česká biskupská konference (ČBK). Zprávu přinesla ČTK.

Bože, dej nám dobrého prezidenta, budou se modlit křesťané
Foto: hns
Popisek: Duel Drahoš versus Zeman, ilustrační koláž
reklama

Tamní modlitby se konají pod záštitou kardinála Dominika Duky, text modlitby připravil kněz, bohemista a pedagog Petr Piťha. „Bože, otče nás všech, děkujeme Ti za Čechy, Moravu a Slezsko – naši krásnou a úrodnou vlast. Děkujeme Ti, že’s nám ji po staletí pomáhal chránit proti nepřátelům vnějším i škůdcům vnitřním. Prosíme Tě, dej nám dnes dobrého prezidenta, který povede naši zemi po vzoru sv. knížete Václava moudře a spravedlivě, tak abychom Ti ve vzájemném porozumění každý na svém místě zodpovědně sloužili,“ stojí v textu modlitby.

ČBK před prvním kolem vyzvala křesťany, aby k volbám šli, ale žádného konkrétního kandidáta nedoporučila. Vybízí i k účasti ve druhém kole, doporučuje volbu s rozmyslem po zvážení kvalit kandidátů. Vyzývá k volbě toho, kdo „bude ctít význam křesťanských hodnot pro společnost a vážit si pravdy i lásky ke druhému člověku“.

Během týdne za jednotu se koná mnoho akcí

Týden modliteb se na severní polokouli drží vždy od 18. do 25. ledna. Týden je ohraničen 18. lednem, kdy se připomíná svátek Panny Marie, Matky jednoty křesťanů, a 25. lednem, svátkem obrácení apoštola Pavla. Na mnoha místech se konají ekumenické bohoslužby a setkání věřících různých křesťanských vyznání. V České republice působí přibližně dvacítka křesťanských církví, početně nejsilnější je římskokatolická církev.

Tématem nynějšího Týdne modliteb za jednotu křesťanů je Tvá pravice, Hospodine, velkolepá v síle. V připravených textech rezonuje především téma odmítnutí otroctví a útlaku v nejrůznějších podobách.

Během týdne za jednotu se koná mnoho akcí. Za účasti nejvyšších představitelů křesťanských církví v ČR se bude 22. ledna od 18:00 konat ekumenická slavnost v kostele sv. Vojtěcha v Praze-Dejvicích. Předsedá jí kardinál Duka a kázat bude Daniel Ženatý, předseda Ekumenické rady církví.

Původní církev se odvozovala od dědictví Ježíše Krista, postupem času se ale její učení rozmělňovalo. Dnešní rozdělení se odvozuje zejména od dvou hlavních schizmat, východního v 11. století a západního ve 14. a 15. století. Na ekumenických křesťanských setkáních se spolu zpravidla modlí katolíci, protestanti i pravoslavní, je tomu uzpůsobena i liturgie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

15:42 Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

Čínský vliv se stále více dostává do Maďarska, kde univerzity produkují čínské agenty. S takovým zji…