Boží život některých členů ODS. Vysoká politická funkce, plat a další práce jinde

07.06.2020 4:55

Kumulace funkcí je v médiích často skloňována. Skutečnost, zda může politik zvládnout více pozic, je otázka, na kterou se odpovědi liší. Na Praze 4 můžeme hovořit rovnou o třech zástupcích, kteří zvládají více postů najednou a někteří dokonce pracují pro více městských částí. Jde o Zdeňka Kovaříka, Josefa Svobodu, kteří jsou na Praze 4 místostarosty, a dále jistého Petra Bidla.

Boží život některých členů ODS. Vysoká politická funkce, plat a další práce jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová a Zbyněk Snanjura

Anketa

Měly by skončit Otázky Václava Moravce?

97%
3%
hlasovalo: 25608 lidí
Začněme s Petrem Bidlem z ODS, který pracuje pro Prahu 1 jako vedoucí oddělení vnějších vztahů a na Praze 4 působí na odboru kanceláře starosty, konkrétně v oddělení PR jako referent. Poté, co jsme se ho na práci začali dotazovat, jeho stránka na Praze 4 začala hlásit error a dodnes se nezobrazuje.

Zatímco Petr Bidlo s námi nekomunikoval a ani po urgenci na dotazy neodpověděl, Zdeněk Kovařík se ke svým dvěma funkcím vyjádřil velmi rychle a na nic se nevymlouval.

Kovařík je v barvách ODS 1. místostarostou čtvrté městské části, a zároveň i zástupcem tajemníka na Praze 1.

„Zástupcem tajemníka Úřadu městské části Praha 1 pro finance a ekonomiku jsem od konce jara roku 2010, kdy Městská část Praha 1 potřebovala řešit určité rozpočtové a ekonomické problémy. Zatím se podařilo každému starostovi od té doby přesvědčit mě, abych zůstal. Od vstupu do koalice se Zelenými, zvoleni za ANO (později Tučňák, dnes STAN) a Hnutím pro Prahu na jaře 2015 na Městské části Praha 4 jsem na ÚMČ Praha 1 na poloviční úvazek. Jedná se o informaci zcela veřejnou, která prošla informacemi na obou městských částech, v médiích i na Hlavním městě Praze,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Kovářík.

Posledním do tria čtyřkových tváří je dvojče známějšího Cyrila Svobody Josef Svoboda. Na Praze 4 zastává post místostarosty a ve své kompetenci má sociální, zdravotní a rodinnou politiku a spolupráci s neziskovými a náboženskými organizacemi.

Zároveň má další pracovní smlouvu na Českém vysokém učení technickém (ČVUT), kde je tajemníkem Rady pro vnitřní rozhodování ČVUT a také pověřencem pro ochranu osobních údajů.

Bidlova stránka jaksi zmizela

To potvrdila již dříve i kancléřka ČVUT Lucie Orgoníková, v minulosti napojená na ČSSD. „Tyto pozice zastává jmenovaný na základě pracovní smlouvy na dobu neurčitou ze dne 13. 3. 2018 ve znění dohody o změně pracovní smlouvy ze dne 30. 4. 2019, s výší pracovního úvazku 32 hodin týdně,“ stojí v odpovědi z ČVUT.

Zdroj z radnice, který dal naší redakci tip, doplnil: „Před časem jste psali o kolegovi Míthovi z ODS. Ten také proslul tím, že do práce moc nechodil, jelikož současně dělal v bance a vídali jsme ho tady málo. Doufám, že si voliči ODS uvědomí, koho volí, aby se to příště neopakovalo,“ uzavřel pod podmínkou zachování své anonymity.

Korunu kumulaci funkcí ovšem ParlamentníListy.cz v roce 2017 objevily u tehdejšího funkcionáře ČSSD na Praze 1 Daniela Hodka.

Anketa

Prospívá České republice účast ČSSD na vládě?

hlasovalo: 9361 lidí
Při pohledu na jeho někdejší působnost bylo nutné uznat, že jde alespoň papírově o zdatného manažera se vším všudy. Na Praze 1 byl 1. zástupcem starosty, měl v působnosti obchod a služby, tržní řád, cestovní ruch, zdravotnictví, životní prostředí. Na magistrátu pod primátorkou Krnáčovou se jeho pole působnosti ještě rozrostlo. Jen namátkou: Komise Rady hlavního města Prahy pro otázky seniorů, předseda; komise Rady hlavního města Prahy pro výběr ředitele příspěvkové organizace Správa pražských hřbitovů, předseda; komise Rady hlavního města Prahy pro udělování grantů v oblasti sociálních služeb, předseda; majetková komise, člen; komise Rady pro kultivaci Václavského náměstí, také člen; a ještě neopomenuli zmínit členství v komisi pro vodní dopravu. O Hodkovi se mluvilo také v souvislosti s tím, že „vystudoval" pouze základní školu, ačkoli byl kuloáry považován za jednoho z nejbohatších politiků v Praze.

Také hnutí ANO bojovalo s kumulacemi. Premiér Babiš v minulosti vyzval poslance, kteří byli současně hejtmany, aby se mandátu v dolní komoře zřekli. Učinila tak jediná politička, a to hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Hejtmani Vondrák (Moravskoslezský kraj) či Okleštěk (Olomoucký kraj) si své dvoj-pozice nechávají dosud.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…