Bradáčová: Trestat za psaní na internetu. Hanobení rasy, nenávist

6. 4. 2021 8:21

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se rozhodla po čase promluvit o kauze Čapí hnízdo, která se táhne nejméně 5 let. Práce státního zastupitelství na této kauze se prý blíží k závěru. Bez ohledu na blížící se volby může padnout rozhodnutí. Bradáčová dala také najevo nelibost nad prací policie, která podle jejího názoru málo stíhá projevy nenávisti na internetu.

Bradáčová: Trestat za psaní na internetu. Hanobení rasy, nenávist
Foto: Repro ČT24
Popisek: Vrchní státní zástupkyně v Praze, Lenka Bradáčová
reklama

Ještě za časů premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD rozhodovala Sněmovna o vydání tehdejšího ministra financí Andreje Babiše k trestnímu stíhání v této kauze. Po volbách v roce 2017 rozhodovala o Babišově vydání znovu, tentokrát už coby premiéra. Jaroslav Šaroch sice v jednu chvíli kauzu zastavil, ale Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Šarochovo rozhodnutí zvrátil a nařídil mu kauzu došetřit. A tak se už pět let táhne případ, kde je premiér hlavní postavou, bez případného soudního rozuzlení.

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16877 lidí

Bradáčová však v rozhovoru pro Deník N prozradila, že v kauze Čapí hnízdo už státnímu zastupitelství chybí poslední krok a ten bude učiněn bez ohledu na blížící se volby.

„Nyní zbývá udělat poslední úkon v celém případu. Jde o právní pomoc, která musí přijít z jedné země Evropské unie. Jde o jediný úkon, který zatím nebyl splněn, a státní zástupce to nemůže nijak urychlit. Předpokládám, že pak bude v brzké době rozhodnuto,“ prozradila.

Vedle toho prozradila, že se trochu zlobí na policii, neboť podle jejího názoru nevěnuje dostatečnou pozornost případům šíření nenávisti na internetu.

„Nesdílím názor, že verbální trestné činy nejsou pro společnost nebezpečné. Vidím v nich první krok k fyzickému násilí. Je potřeba odmítnout verbální extremistické útoky a postihnout je, pokud překročí hranici. Nejsem spokojená s tím, že policie tyto činy málo vyhledává. Měla by být na internetu daleko aktivnější. Nechávám si předkládat statistiky. Když vidím počty i obsah a dívám se na některé komentáře, spokojená s tím nejsem. Měli bychom tyto činy řešit aktivněji, nesmíme pouze čekat, až takový čin nahlásí poškozený,“ zdůraznila.

„Hlavně je to třeba hanobení rasy, které se na internetu hojně vyskytuje. Také podněcování nenávisti vůči některým skupinám osob nebo omezování jejich práv. Pak jde o sympatizování s různými zakázanými skupinami nebo zpochybňování holokaustu. Výroky tohoto typu se nesmí na internetu objevovat, nemají tam své místo, stejně jako nemají místo v reálném světě,“ rozvedla svou myšlenku.

Strážci zákona se prý věnují i nákupům zdravotnických pomůcek v časech pandemie. Tyto případy řeší Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ).

Koronavirus se podle ní dotkl i justice. Částečně ji zpomalil.

„Situace je celospolečensky nedobrá – máme spoustu zemřelých, má to dopady do sociální oblasti a bude to mít dopady v ekonomické oblasti. Co se týče samotné justice, k určitému zpomalení došlo, protože některé části vyšetřování musí probíhat tváří v tvář, nejde však o fatální zpomalení. Na druhou stranu se nově využívá elektronická komunikace, což je zásadní,“ uvedla např. s poukazem na výslechy vězňů na dálku ve věznicích, což napomáhá úsporám za eskortu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…