Bradáčová vysvětlovala sněmovní komisi ke GIBS některé kauzy

07.06.2016 19:44

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová dnes vysvětlovala členům sněmovní komise, proč některé kauzy řeší policie místo Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Komise důvody pochopila, řekl novinářům po jednání její předseda Václav Klučka (ČSSD). Jednání se uskutečnilo v utajeném režimu, a tak nemohl být konkrétnější. Naznačil však, že policie má například lepší prostředky pro vyšetřování než GIBS.

Bradáčová vysvětlovala sněmovní komisi ke GIBS některé kauzy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Bradáčová opustila jednání stálé komise pro kontrolu činnosti GIBS zhruba po hodině a půl. Novinářům o jeho průběhu nechtěla nic sdělit, protože poslancům řekla informace určené jen pro ně.

Klučka uvedl, že žalobkyně členy komise „mile“ překvapila, jelikož ji nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zprostil mlčenlivosti. „Obecně lze říci, že se jí podařilo dopodrobna rozvést možnosti spolupráce nebo nespolupráce s GIBS a hlavně pojem delegování a důvod, proč k tomu delegování došlo. Předpokládám, že členové komise tuto otázku pochopili,“ řekl. Delegování případu je plně v kompetenci státního zástupce. „Ona toto právo využila,“ doplnil poslanec.

Klučka také zmínil, že by chtěl kvůli GIBS uspořádat jednání s premiérem, kde by se diskutovalo o budoucnosti inspekce. V GIBS podle něj chybějí peníze. „GIBS nemá na inovaci, nemá na nové prostředky, které se využívají třeba v jiných celostátních útvarech policie. To je potom špatné, když je takovýto rozdíl,“ podotkl. Domnívá se, že by se měla změnit i legislativa.

Aktuální kauza, kterou namísto GIBS řeší policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), se týká údajného předávání informací z trestních řízení. Po květnovém zásahu ve vnitřních strukturách policie útvar obvinil tři lidi: podle médií detektiva protikorupční policie Radka Holuba, expolicistu Igora Gáboríka a středočeského celníka Pavla Šímu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tehdy uvedl, že ÚOOZ a dozorující Vrchní státní zastupitelství v Praze budou muset vysvětlit, proč případ nevyšetřuje GIBS. Připomněl, že jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který inspekce neřešila: loni v říjnu ÚOOZ zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, v němž jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů.

Pražské vrchní státní zastupitelství informovalo, že aktuální kauzou se třemi obviněnými se policie zabývá od října 2013, přičemž na ÚOOZ byla delegována o rok později. Jako důvod Bradáčová uvedla „ekonomiku a samotné naplnění účelu trestního řízení“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…