Brady dnes dostane klíč od Prahy a cenu za zásluhy o mír

26.10.2016 6:22

Primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO) dnes udělí na Staroměstské radnici Klíč od obce pražské Jiřímu Bradymu, který byl za druhé světové války vězněn v Terezíně a Osvětimi. Brady také obdrží cenu Prix Irene za zásluhy o mír mezi lidskými skupinami. Brady měl údajně od prezidenta Miloše Zemana dostat řád T. G. Masaryka, kvůli schůzce Bradyho příbuzného, ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou jej ale prý nedostane.

Brady dnes dostane klíč od Prahy a cenu za zásluhy o mír
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínková akce pod názvem Jirko děkujeme. Nemlčíme. Akce se konala v rámci projektu Terezínská štafeta jako vyjádřením úcty Jiřímu Bradymu
reklama

"Když si lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze," uvedla v pondělí Krnáčová. Podle ní by se vyznamenávání osobností českých a československých dějin nemělo stávat předmětem politických bojů.

Brady dnes také převezme cenu Prix Irene, kterou uděluje spolek Irene vzniklý z iniciativy signatářů Charty 77 a terapeutů zabývajících se léčbou traumatu holokaustu.

Podle Hermana mu Zeman řekl, že Bradymu vyznamenání nedá, pokud se ministr sejde s tibetským duchovním dalajlamou. Hrad uvedl, že Brady na žádném seznamu vyznamenaných nikdy nebyl. Brady už několikrát řekl, že mu Hrad telefonicky původně oznámil, že bude vyznamenán řádem T. G. Masaryka.

Osmaosmdesátiletý Brady po druhé světové válce emigroval do Kanady, kde pomáhal emigrantům z Československa. V neděli přiletěl do Česka. Chce ho ocenit Univerzita Palackého v Olomouci nebo město Brno. Dostane rovněž pamětní medaili od Poslanecké sněmovny a medaili Karla Kramáře od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…