Brazílie, Čína, Spojené arabské emiráty. Tatra zakládá podniky v zahraničí

14.05.2021 11:11

Kopřivnická automobilka spadající do průmyslového holdingu CSG úspěšně expanduje do zahraničí. Volí přitom zajímavou strategii. Hledá takové destinace, do kterých může vyvážet nekompletní vozy, které pak na místě smontuje místní podnik s využitím domácích dílů. Tím podporuje zaměstnanost i v místě výroby.

Brazílie, Čína, Spojené arabské emiráty. Tatra zakládá podniky v zahraničí
Foto: KADEN
Popisek: Model Tatra Terrno k stému výročí

„Na všech takových místech chceme mít připravené know-how, jak postavit firmu, která by z domácích dílů poskládala, vyzkoušela a homologovala vozidla,“ vysvětluje generální ředitel Tatry Pavel Lazar. 
 
Podobný postup Tatra zvolila i v Brazílii, kde bude produkovat vozy především pro civilní trh. 
 

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19761 lidí
 
„Motory a kabiny potřebujeme koupit v Brazílii, abychom dodrželi kvóty domestikace výroby – ty by mohla dodat společnost DAF, která kabiny a převodovky vyrábí přímo na místě,“ říká Lazar.
 
Novým cílem jsou pak Spojené arabské emiráty, kde Tatra ve spolupráci s místním partnerem rozjíždí výrobu s roční kapacitou až jednoho tisíce vozidel. V oblasti už má kopřivnická automobilka jméno, v minulosti vyrobila stovky vozidel pro Saúdskou Arábii. I sem je dodávala nesmontované a na místě se dodělávala za pomocí místní pracovní síly a domácích dílů. Letos má v plánu v Saúdské Arábii vyrobit dvě stě vozidel, přičemž preferuje domestikaci výroby. Dodávky z Česka se zmenšují, naopak roste podíl komponentů vyrobených na místě. 
 
Závod založený na obdobné spolupráci funguje už také v Číně. Licenční výroba těžkých nákladních vozidel je pro kopřivnickou automobilku zajímavá nejen z obchodního hlediska, ale také kvůli expanzi značky na perspektivní čínský trh. V současné době Tatra jedná o nových zakázkách v Indii, Austrálii či na Novém Zélandu. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…