Brčka, lžičky, kelímky: Všechno pryč. Ministr Brabec chystá zákaz

15.01.2020 9:47

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zakázat jednorázové plasty. V zákoně, který navrhuje, chce také finančně trestat zbytečný odpad. Píší o tom Lidové noviny.

Brčka, lžičky, kelímky: Všechno pryč. Ministr Brabec chystá zákaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr životního prostředí

Brabec má spadeno například na brčka, která jsou jednorázovým plastem, jenž zamořuje životní prostředí. Měla by tak zmizet z obchodů i restaurací. Zákon, který chce předložit vládě ještě letos, navazuje na opatření Evropské unie. Musí platit nejpozději v příštím roce v létě. 

Kromě brček by měla být stopka vystavena také pro jednorázové kelímky či příbory z plastu, tyčinky do uší či držáky k nafukovacím balonkům. Výrobci a dodavatelé by měli být nově motivováni k tomu, aby jejich výrobky byly snadno tříditelné, recyklovatelné a opravitelné. 

Pravidla určí Evropská unie, protože podle Brabce je nesmysl, aby každá země měla výrazně jiné normy. „Třeba výrobci nápojů jsou nadnárodní společnosti a je jasné, že to u nás nemůže být úplně jinak než třeba v Německu,“ sdělil Brabec. 

A jak píší Lidové noviny, například společnost Mattoni by uvítala ekonomická zvýhodnění takových balení, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Podle společnosti jde o férový nástroj, jenž může pomoci narovnat pokřivený systém. Česká obalová asociace SYBA se naopak ekomodulace obává. „Další regulace formou ekomodulace trh deformuje. Posiluje možnost lobbistických tlaků a pseudovědeckých zdůvodnění,“ uvádí obalový expert Vlado Volek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…