Brčka, lžičky, kelímky: Všechno pryč. Ministr Brabec chystá zákaz

15.01.2020 9:47

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zakázat jednorázové plasty. V zákoně, který navrhuje, chce také finančně trestat zbytečný odpad. Píší o tom Lidové noviny.

Brčka, lžičky, kelímky: Všechno pryč. Ministr Brabec chystá zákaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr životního prostředí

Brabec má spadeno například na brčka, která jsou jednorázovým plastem, jenž zamořuje životní prostředí. Měla by tak zmizet z obchodů i restaurací. Zákon, který chce předložit vládě ještě letos, navazuje na opatření Evropské unie. Musí platit nejpozději v příštím roce v létě. 

Kromě brček by měla být stopka vystavena také pro jednorázové kelímky či příbory z plastu, tyčinky do uší či držáky k nafukovacím balonkům. Výrobci a dodavatelé by měli být nově motivováni k tomu, aby jejich výrobky byly snadno tříditelné, recyklovatelné a opravitelné. 

Pravidla určí Evropská unie, protože podle Brabce je nesmysl, aby každá země měla výrazně jiné normy. „Třeba výrobci nápojů jsou nadnárodní společnosti a je jasné, že to u nás nemůže být úplně jinak než třeba v Německu,“ sdělil Brabec. 

A jak píší Lidové noviny, například společnost Mattoni by uvítala ekonomická zvýhodnění takových balení, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Podle společnosti jde o férový nástroj, jenž může pomoci narovnat pokřivený systém. Česká obalová asociace SYBA se naopak ekomodulace obává. „Další regulace formou ekomodulace trh deformuje. Posiluje možnost lobbistických tlaků a pseudovědeckých zdůvodnění,“ uvádí obalový expert Vlado Volek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…