Británie už neexistuje. Ranní noviny shrnují, co všechno se na ostrovech během jediného víkendu změnilo

27.06.2016 7:41

Odchod Velké Británie z EU, pro nějž se před několika dny vyslovila část obyvatel tohoto ostrovního království, plní zkraje nového týdne stránky českých deníků. Ve scénářích o dalším vývoji pobrexitové Británie je vedle ekonomických a politických důsledků pozornost věnována zejména hrozícímu rozpadu země. „Ta Británie, od níž se Skotsko před dvěma lety rozhodlo neodtrhnout, už po brexitu neexistuje,“ nechala se včera slyšet skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Tendence k odtržení jsou ale patrné i v dalších částech Spojeného království.

Británie už neexistuje. Ranní noviny shrnují, co všechno se na ostrovech během jediného víkendu změnilo
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

„Mým úkolem jako premiérky nyní bude pracovat na co nejlepší ochraně skotských zájmů a na tom, jak zabránit tomu, abychom byli proti naší vůli vyřazeni z EU se všemi ničivými a bolestnými dopady, které to budou provázet,“ dodala Sturgeonová v rozhovoru pro stanici BBC. Ještě tento týden proto se svými kolegy vyrazí do Bruselu, aby zjistila, jaké existují šance na to, aby Skotsko zůstalo součástí Unie.

Stále jasnějších obrysů nabývá také další referendum o nezávislosti Skotska. „Teď budeme pracovat na tom, abychom připravili nezbytný základ pro jeho vypsání. Vláda s tímto návrhem souhlasí,“ uvedla Sturgeonová, která již rovněž připustila, že se skotský parlament pokusí zablokovat legislativu nutnou pro spuštění procesu odchodu Británie z EU.

Připomeňme, že Skotsko se ve čtvrtečním referendu jasně vyslovilo pro setrvání Spojeného království v EU. Poté, co těsná většina Anglie a Walesu (cca 52 %) naopak podpořila brexit, uvažují Skotové opět o vyhlášení nezávislosti. Podle průzkumů skotského listu The Sunday Post podporuje nezávislost Skotska 59 procent tamních dotázaných obyvatel.

Skotsko uspořádalo referendum o nezávislosti před dvěma lety – v roce 2014. Samostatnost tehdy odmítla nadpoloviční většina (55 %) hlasujících. Podle MF Dnes se Skotové obávali, že by se po odtržení mohli ocitnout mimo EU. Teď je ovšem situace přesně opačná.

Pnutí je dle Lidových novin patrné i v etnicky a nábožensky rozpolceném Severním Irsku. „Britská vláda teď nemá demokratický mandát, aby reprezentovala názory Severního Irska v jednáních s Bruselem,“ nechal se slyšet Martin McGuinness ze separatistické strany Sinn Féin.

Rozpolcenost Británie přitom rezonuje nejenom na politickém kolbišti, secesionistické tendence připouští i ulice. „Výsledek referenda je tragédie. Nejenže Spojené království odejde z EU, ale samo se rozpadne,“ předpověděl v rozhovoru se zpravodajkou Hospodářských novin Silvií Houskovou číšník Liam. „Jsem Ir, takže si myslím, že snahy o sjednocení země propuknou naplno,“ tvrdí.

Zpochybňován je také status Gibraltaru, zámořského území Spojeného království. Tamní obyvatelé, kteří podobně jako Skotové a Irové většinově odmítli brexit, podle Lidových novin sice nijak netouží po sblížení se sousedním Španělskem, i tam je ale prý nelibost nad výsledky referenda zjevná.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…