Britská královna zklamala všechny kritiky brexitu. Udělala přesně to, co žádal Johnson

28.08.2019 18:51

Vystoupení Velké Británie z EU je blíže než kdy dříve. Britská královna Alžběta II. pozastavila jednání britského parlamentu, čímž dala stávajícímu premiérovi Borisu Johnsonovi možnost obejít odpor zákonodárců k odchodu Spojeného království z EU bez dohody.

Britská královna zklamala všechny kritiky brexitu. Udělala přesně to, co žádal Johnson
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

Někdejší konzervativní britská premiérka Theresa Mayová usilovala o vyvedení ostrovního království z Evropské unie, ale byla připravena své jednání opřít o vůli britských zástupců lidu – o rozhodnutí poslanců, kteří jsou v britském volebním systému voleni většinovým systémem, po němž tak hlasitě už několik let volá premiér Andrej Babiš (ANO).

A právě na vůli parlamentu plány Theresy Mayové opakovaně vyletěly do povětří. Poslanci na jedné straně odmítali schválit dohodu, kterou Mayová vyjednala s ostatními členy EU, ale zároveň nechtěli své premiérce dovolit, aby sáhla k tzv. tvrdému brexitu, tedy k odchodu Velké Británie z evropského společenství bez jakýchkoliv dohod.

Nástupce Mayové Boris Johnson se rozhodl, že půjde jinou cestou. Místo toho, aby s vlastními kolegy z parlamentu jednal, požádal královnu, aby dočasně přerušila schůzi parlamentu. Tento postup mu dává možnost zvolit tvrdý brexit bez ohledu na to, co si o tom myslí poslanci, protože ti budou umlčeni.

Královnini úředníci vydali prohlášení, z něhož vyplývá, že práce parlamentu by měla být na Johnsonovu žádost pozastavena přibližně na pět týdnů, takže až se zákonodárci sejdou znovu, budou mít jen minimum času, aby tvrdý brexit nějak zvrátili. Premiér Johnson předpokládá, že Spojené království opustí EU 31. října.

Zasedání britských poslanců by nemělo být pozastaveno dříve než 9. září tohoto roku a ne později než 12. září tohoto roku. K práci se mají poslanci vrátit 14. října. Tak rozhodlo Její Veličenstvo královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí panovnice v dějinách království.

Odpůrci odchodu Velké Británie z EU podle serveru levicového deníku The Guardian již hledají cesty, jak královnino rozhodnutí zvrátit.

Johnson tvrdí, že chce zastavit práci poslanců proto, aby se mohl soustředit na domácí agendu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeba to bylo jinak. Prymula hodně nečekaně o boji s covidem-19

18:56 Třeba to bylo jinak. Prymula hodně nečekaně o boji s covidem-19

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula se v rozhovoru pro Lidové noviny n…