Britský Economist analyzuje: Zdá se, že konfrontace s Ruskem je nevyhnutelná

13.02.2015 8:41 | Zprávy

Britský týdeník Economist pochybuje, že bude Vladimir Putin dodržovat dohodou o příměří, kterou odsouhlasil včera v Minsku. Ruský prezident prý chce rozložit Evropskou unii a NATO a možná už nyní plánuje vyvolat podobný konflikt v Pobaltí.

Britský Economist analyzuje: Zdá se, že konfrontace s Ruskem je nevyhnutelná
Foto: repro youtube.com
Popisek: Mírová jednání v běloruském Minsku (Putin, Hollande, Merkelová, Porošenko)

Economist konstatuje, že konflikt na Ukrajině ukázal, kdo je neomezeným pánem Ruska. Dále se podle britského týdeníku ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi podařilo zasít semínko nesvárů mezi evropskými spojenci mezi Evropou a Spojenými státy. „Jeho hlavním cílem je rozdělit alianci a zničit její kolektivní přístup k zajištění bezpečnosti. Zdá se, že konfrontace s Putinem a jeho Ruskem je nevyhnutelná. Co začalo na těžce zkoušené Ukrajině, tam bezpochyby neskončí. Západní političtí vůdci však budou muset vyvinout mnohem větší úsilí, aby tomuto nebezpečí dokázali účinně čelit,“ míní Economist.

Podle Economistu je krajně nejisté, jestli bude dohodnuté příměří od zítřka skutečně platit. „Mnohem jistější se zdá skutečnost, že Putin si přeje vytvoření kvazitstátu v Donbasu, aby prostřednictvím něj mohl brzdit vývoj na Ukrajině. Ať už přes vydírání v oblasti energetiky, obchodního embarga nebo války. Pro Putina je dobrým sousedem jedině ten, kdo je slabý a bezbranný. Za ideální spojence považuje vazaly. Dříve nebo později může podobné konflikty vyvolat v Estonsku, Lotyšsku či Litvě, členských státech EU i NATO, kde žije početná ruská menšina,“ obává se Economist.

„Hlavním terčem pro ruského prezidenta jsou Evropská unie a NATO. Západní instituce pro něj představují největší ohrožení. Chce je zbavit akceschopnosti a soudržnosti a nahradit tyto instituce svým systémem vládnutí. Jistých úspěchů už ostatně dosáhl. Ve Francii, Řecku a Maďarsku si získaly pevné postavení levicové i pravicové politické strany kritizující Evropskou unii. Jejich vůdci lobbují za ruské zájmy a umožňují tak Rusku ovlivňovat dění uvnitř EU. Zásadní výzvou je pro Putina narušit závazek členských států, jenž spočívá ve společné reakci při napadení jednoho z nich nepřítelem. Ruský prezident již dostatečně prokázal, že se nezastaví před ničím a nemá žádné výčitky ani ve vztahu ke svým občanům,“ varuje Economist.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…