Britský parlament: Londýn dál vyváží zbraně do Ruska

23.07.2014 10:40

Británie pokračuje ve vývozu zbraní a vojenského zařízení do Ruska. Podle agentury AFP na to poukazuje zpráva britského parlamentu, která byla zveřejněna dnes, dva dny poté, co premiér David Cameron kritizoval prodej dvou francouzských válečných lodí Mistral Rusku.

Britský parlament: Londýn dál vyváží zbraně do Ruska
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron
reklama

Předseda britské vlády v pondělí vyzval Evropskou unii, aby zakázala prodej zbraní Moskvě, která je obviňována z podpory a vyzbrojování proruských separatistů na východě Ukrajiny. Tvrdil přitom, že Londýn už takový zbrojní export do Ruska zastavil, jak slíbil v březnu.

Dnes zveřejněná parlamentní zpráva ale podle AFP konstatuje, že stále platí 251 povolení vydaných Cameronovým kabinetem, která umožňují prodej kontrolovaného zboží v celkové hodnotě 132 milionů liber (4,6 miliardy korun). Tato povolení umožňují prodej odstřelovačských pušek, munice do ručních zbraní, neprůstřelných vest, šifrovacích zařízení, vojenských komunikačních prostředků a zařízení pro noční vidění.

Pozastaveno nebo zrušeno bylo jen 31 licencí a nadále není povolen vývoz do Ruska, který se týká dalších třech licencí, uvádí zpráva.

Cameron je pro zastavení prodeje zbraní Rusku

AFP připomněla, že Cameron se v pondělí zasazoval o to, aby EU schválila rozsáhlé sankce proti Rusku a aby zastavila veškerý prodej zbraní Moskvě. Ukázal přitom prstem na Francii v souvislosti s prodejem dvou víceúčelových plavidel Mistral, která mohou přepravovat i vrtulníky a tanky.

První loď již přijeli převzít do Francie ruští námořníci, kteří s ní mají po zaškolení odplout v říjnu. Druhá by měla být připravena v příštím roce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Virus? Babiš prosil národ. Důrazně. A pak šokoval slovy o Zdechovském a Peksovi, bude to ostré

15:35 Virus? Babiš prosil národ. Důrazně. A pak šokoval slovy o Zdechovském a Peksovi, bude to ostré

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) znovu předstoupil před novináře a snažil se občany uklidnit, že ne…