Britský premiér pochválil plot proti běžencům a má peklo. Píší mu neziskovky, nadávají mu v novinách a u nás se přidává Jan Čulík

05.12.2015 17:04

Britský premiér David Cameron se dočkal ostré kritiky poté, co navštívil bulharsko-tureckou hranici a ocenil bulharskou vládu za výstavbu žiletkového plotu na ostrahu hranic před uprchlíky. Na nejmocnějším muži Británie kvůli tomu nenechala nit suchou humanitární organizace Oxfam. Prozradila, jak strašně se Bulhaři chovají k běžencům. Informuje o tom server britského deníku The Guardian.

Britský premiér pochválil plot proti běžencům a má peklo. Píší mu neziskovky, nadávají mu v novinách a u nás se přidává Jan Čulík
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Cameron ocenil ostrahu hranic v Bulharsku. Oznámil, že Británie vždy střežila své hranice a bude v tom pokračovat, nepřistoupí na politiku prostupných hranic, jakou vidíme v Schengenu.

Organizace Oxfam kontrovala, že evropští lídři by se měli postarat spíše o to, aby se lidé prchající před terorem mohli legálně dostat do bezpečí. Cameron si to ale možná neuvědomuje, když chválí Bulhary za to, že proti běžencům nasazují bojové psy.

Celý text v angličtině najdete zde

Ředitelka humanitární organizace Oxfam Maya Mailerová doplnila, že lidé, kteří překračují bulharsko-tureckou hranici, tak nečiní bezdůvodně. „Uprchlíci popisují vydírání, loupeže, fyzické násilí, útoky policejních psů i hrozby z úst bulharských úředníků.“ Sto uprchlíků prý dosvědčilo, že v Bulharsku byli týráni.

Podle Mailerové bychom přitom měli uprchlíkům nabídnout ochranu a ne týrání. Hrůz si užili dost už v Afghánistánu či v Sýrii. Vyskytují se i svědectví o tom, že bulharský policista mířil pistolí na hlavu běžence a jiné zkopal do bezvědomí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…