Britský profesor popsal současné české hospodářství. Prý vám z toho bude smutno

11.11.2013 11:02

Česká ekonomka Ilona Švihlíková pro server Britské listy napsala recenzi knihy Martina Myanta a Jana Drahokoupila "Tranzitivní ekonomiky. Politická ekonomie Ruska, východní Evropy a střední Asie". Čtenáře prý dílo provokuje k zamyšlení nad tím, co všechno mohlo být jinak a kde všude se během trasformace staly chyby.

Britský profesor popsal současné české hospodářství. Prý vám z toho bude smutno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byli mimo jiné i Ilona Švihlíková nebo Jaroslav Kubera

Jeden z autorů knihy, britský profesor Martin Myant, je čelným mezinárodním odborníkem na české hospodářství a autor celé řady prestižních publikací o této problematice. Domnívá se, že české hospodářství trpí vážnou slabostí, protože Česká republika není schopna poskytnout svým vlastním inovativním, mezinárodně konkurenceschopným firmám solidní základnu. Prioritou pro Českou republiku by podle něj měly být investice do školství a nikoliv platové škrty.

Docentka Ilona Švihlíková, oblíbená levicová ekonomka, knihu ve své recenzi velmi vychvaluje. Autoři se podle ní nedrželi jen empirického popisu, ale protkali knihou řadu teoretických konceptů, což ji činí velmi cennou. Přínosem je i to, nakolik se text věnuje transformaci, jejíž průběh je vnímán v kontextu světové ekonomiky, což je téma, které je prý v České republice téměř ignorováno.

Celá recenze docentky Švihlíkové ZDE.

Za velmi nosnou část díla považuje Švihlíková problematiku daní, zejména vysvětlení geneze konceptu tzv. rovné daně a jejího reálného dopadu na ekonomiku. Nechybí ani seznámení s různými koncepty privatizace.

"Osobně si nejvíce cením, a také jsem svým studentům nejvíce doporučovala, předposlední kapitolu Nově vznikající modely kapitalismu. Představuje jakýsi teoretický souhrn, který definuje způsoby integrace do světové ekonomiky," píše docentka Švihlíková ve své recenzi.

"Česká společnost je posedlá 'vyrovnáváním se s minulostí'. Kniha Martina Myanta a Jana Drahokoupila nenabízí černobílé, rituální 'vyrovnávání se', ale fundovaný pohled na proces transformace, při kterém vám ovšem bude poněkud smutno. Je ale třeba znát fakta, umět argumentovat a vnímat transformaci ČR v širším kontextu – jak východního bloku, tak světové ekonomiky. Kniha Tranzitivní ekonomiky je k tomu skvělým nástrojem," uzavírá ekonomka Ilona Švihlíková svou recenzi pro Britské listy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…