Britský venkov dal na zadek metropoli. Sledujeme prý nový trend

25.06.2016 14:14 | Zprávy

Pohled na mapu výsledků britského hlasování – na areály, kde se hlasovalo pro EU, a na ty, kde jsou pro odchod z ní –, ukazuje na obecné pnutí mezi hlasem liberálních metropolí a hlasem venkova, píše v komentáři ve dnešních Lidových novinách jejich komentátor Zbyněk Petráček. V zásadě stejné pnutí jsme podle něj viděli v březnu v Rakousku a v lednu 2013 v Česku – v obou případech při přímé volbě hlavy státu.

Britský venkov dal na zadek metropoli. Sledujeme prý nový trend
Foto: pixabay.com
Popisek: Londýn

Mapa britského hlasování dokládá, že prounijní postoj zvítězil v Londýně, v jižní části Anglie soustřeďující elity (Oxford, Cambridge), ve velkoměstech (Liverpool, Manchester, Leeds, Newcastle a málem i Birmingham), v celém Skotsku a ve většině Severního Irska (v té části, kde převažují katolíci, se hlasovalo pro EU, tam, kde převažují unionisté, pro Brexit). Na mapě jsou to menší či větší žluté areály. Ale vše ostatní, ohromná plocha celé venkovské Anglie i většiny Walesu, svítí modrou barvou Brexitu.

„Jinými slovy, brexitáře najdete nejspíše tam, kde byste jindy hledali symboly „staré dobré Anglie“. Je to Anglie, kterou nám s takovou láskou zprostředkovali Karel Čapek či Jerome Klapka Jerome, Anglie, kterou známe z dětských knih Arthura Ransomeho, již si spojujeme s Agathou Christie, Sherlockem Holmesem či televizním seriálem Vraždy v Midsomeru. Je to Anglie domorodců, kteří žijí svými každodenními starostmi, zatímco starosti elit – bohatého, liberálního, sofistikovaného a multikulturního Londýna – jsou jim do značné míry ukradené,“ píše Petráček s tím, že právě tito domorodci, tito „nespokojení evropští obyvatelé“ rozhodli o výsledku referenda i odchodu Británie z EU.

Petráček připomíná, že Rakušané letos rozhodovali o hlavě státu, ale tamní volební mapa se až překvapivě podobá té britské. „Zelená barva (pro vítěze Van der Bellena) vládne velkoměstům a svébytnému Vorarlbersku, ale vše ostatní svítí modrou barvou pro Norberta Hofera. Toto je Rakousko pro jedny zapšklé a xenofobní, pro jiné naopak to, které zná z dovolených a turistických prospektů,“ píše Petráček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

22:40 Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

Datový vědec Petr Ludwig, odborník na bezpečnost v mediálním a digitálním prostoru Roman Máca a Tony…