Britští akademici prý dělají propagandu pro Palestinu. Uznávaný novinář napsal více

21.11.2014 11:09 | Zprávy

Alan Johnson z britského deníku The Telegraph se podivuje nad způsobem, jakým některá světová média informovala o čtyřech izraelských obětech, které mají na svědomí dva palestinští atentátníci.

Britští akademici prý dělají propagandu pro Palestinu. Uznávaný novinář napsal více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze proběhla demonstrace na podporu Palestiny

Johnson míní, že média v titulcích článků popisujících tuto nešťastnou událost záměrně vynechávala informace o skutečnosti, že šlo o teroristický útok, za kterým stáli Palestinci. „Například CNN dala do titulku pouze strohou informaci, že v Jeruzalému zahynuli čtyři občané Izraele a dva Palestinci. Úplně vypustili zásadní sdělení, že ti Palestinci byli teroristé, kteří zmíněné čtyři Izraelce zavraždili. Později se za to americká zpravodajská televize alespoň omluvila. The Guardian a Reuters zase psali o masakru v Jeruzalému, aniž by zmínili, že jej mají na svědomí palestinští teroristé," kritizuje Johnson.

Britský komentátor píše, že ne všechny články o masakru v Jeruzálemu byly tohoto charakteru. Přesto upozorňuje na to, že nejde o náhodu a dochází k názoru, že je v naší kultuře zakořeněna antisoinistická ideologie. „Na základě neustálého démonizování Izraele a Židů je jistá část společnosti přesvědčena, že Palestinci jsou ve vleku událostí, které nemohou ovlivnit. Nejsou tedy zodpovědní za své jednání. Zatímco Izraelci jsou bráni za vypočítavé jedince, kteří mohou doslova za všechno," popisuje Johnson.

Na Palestince je nazíráno jako na „ušlechtilé divochy“. Například liberální demokrat a člen Dolní sněmovny David Ward na Twitteru napsal, že ti dva palestinští teroristé byli k tomuto činu dohnáni šílenstvím. „To z nich tedy fakticky snímá odpovědnost, protože v tu chvíli nebyli příčetní. Podobné myšlenkové pochody ovlivňují i část médií, která nejsou schopna konfrontovat palestinské národní hnutí ani v situaci, kdy se dopouští terorismu, korupce a podněcuje antisemitismus," komentuje Johnson. 

Pohled na Izrael a Palestinu je podle Johnsona ovlivněn názory vlivných intelektuálů. Právě oni prý určují směr diskuze o izraelsko-palestinském konfliktu. „Jejich myšlenky jsou šířeny prostřednictvím aktivistů, nevládními organizacemi i politickými stranami. Například profesorka a spisovatelka Jacqueline Roseová tvrdí, že Izrael je přímo zodpovědný za sebevražedné atentáty Palestinců. Naprosto nekriticky svým čtenářům odcitovala slova sebevražedného atentátníka z Hamasu Abdula Azize al-Ratansiho, jenž se hájil tím, že `když chcete obětovat svoji duši s cílem porazit nepřítele, potom jste prostě mučedník`."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: pro

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Jak to chodí uvnitř SPD?

Myslíte, že je vaše podle všeho mizerná docházka do sněmovny skutečně tím důvodem, proč vás SPD chtěla na kandidátce upozadit? Jaké jsou vlastně poměry ve straně? Já mám někdy dojem, že o všem rozhodují jen Okamura s Fialou a zbytek členů jsou spíš jen figurky na šachovnici. A dost možná, když pak n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

4:41 Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

„Ještě o tom bude jednat rada. Ta má poslední slovo,“ sdělil nám starosta městské části Praha 3 Mich…