Brňané se rozloučí s Chramostovou i v kondolenční knize v divadle

07.10.2019 20:10

Městské divadlo Brno nabídne veřejnosti od úterý na recepci v Lidické ulici kondolenční knihu pro rozloučení se zesnulou herečkou a brněnskou rodačkou Vlastou Chramostovou. Umístění kondolenční knihy v tiskové zprávě oznámila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Národní divadlo Brno, kde herečka působila, vyvěsilo na znamení smutku černou vlajku, tak jako brněnská konzervatoř, již Chramostová absolvovala.

Brňané se rozloučí s Chramostovou i v kondolenční knize v divadle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herečka Vlasta Chramostová

Kondolenční kniha bude přístupná od 9:00. „Počítáme také s tím, že ve spolupráci s panem ředitelem Stanislavem Mošou zde v den pohřbu, tedy v pondělí 14. října, od 9:00 umožníme občanům vzdát poctu statečné a mimořádné ženě položením květin či zapálením svíček ve dvoraně divadla,“ uvedla Vaňková.

Chramostová zemřela v neděli ve věku 92 let. „Mrzí mne to o to víc, že se jako významná představitelka disidentu nedožila 30. výročí sametové revoluce,“ poznamenala Vaňková.

Podle Moši odešla legenda českého divadla, mimořádná umělkyně a výjimečně odvážný a moudrý člověk. Připomněl, jak v divadle vystoupila poprvé. „Stalo se to 14. června roku 1945, kdy současné Městské divadlo Brno zahájilo svou činnost, tehdy pod názvem Svobodné divadlo. V premiéře inscenace Nezvalovy Manon Lescaut režiséra Milana Páska vystoupila v roli Modesty posluchačka 4. ročníku dramatické konzervatoře v Brně Vlasta Chramostová. A mně se jeví tento její umělecký start v onom Svobodném divadle jako něco, čím ji sudičky obdarovaly pro celý její život. Žít a pracovat svobodně ve svobodě, a když to nebude možné, tedy za svobodu všemi prostředky bojovat,“ uvedl Moša.

Herečka v Brně působila v letech 1946 až 1950. Účinkovala ve třech desítkách inscenací. K významným rolím patřila Sofoklova Antigona, Jana z Arku ve hře Svatá Jana od George Bernarda Shawa a Nevěsta v Krvavé svatbě od Federika Garcíi Lorky.

Brněnská konzervatoř podle ředitele Pavla Maňáska také vyvěsila černou vlajku a na tabuli cti umístila informace a fotografii Chramostové ještě z dob jejích studií na konzervatoři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…