Brněnské ANO padlo. Bude se zakládat nové

16.06.2020 17:01

Předsednictvo ANO odsouhlasilo návrh na zrušení brněnské organizace hnutí a na vytvoření nové. Oznámil to premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. O tomto kroku hovořil již minulý týden, když říkal, že tento krok vedení ANO navrhne, protože nechce ve hnutí lidi, kteří mohou být napojeni na pochybné kauzy. Sněm jihomoravské organizace hnutí by se mohl podle serveru ČeskéNoviny.cz uskutečnit příští týden, řekla to alespoň končící předsedkyně zrušené organizace Karin Karasová.

Brněnské ANO padlo. Bude se zakládat nové
Foto: video Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš.

K rozpadu buňky ANO v Brně došlo kvůli sporům v posledních týdnech. V březnu tehdejší místopředseda hnutí a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál navrhl zrušení tří brněnských organizací kvůli tomu, že někteří lidé by mohli mít souvislost s kauzami spojenými s bývalým místostarostou Brna-střed Jiřím Švachulou (zvolen za ANO). Ten skončil loni po razii policie na tamní radnici kvůli podezření z korupce ve vazbě. Původně byly buňky zrušeny, potom ale předsednictvo rozhodnutí změnilo. Vokřál následně z hnutí vystoupil, uvedl, že nechce své jméno spojovat s lidmi, kteří hnutí využívají jen pro vlastní prospěch. Ponechá si ale zatím mandáty zastupitele Brna i Jihomoravského kraje.

Anketa

Kolik dostane Babišovo ANO v parlamentních volbách 2021?

76%
14%
5%
hlasovalo: 19312 lidí
Končící předsedkyně zrušené brněnské organizace Karasová novinářům řekla, že s krokem souhlasí. „Aféry nás hodně poškozovaly. V hnutí byli lidé, kteří tam nemají co dělat. Budu ráda, když se povede organizaci opět složit s lidmi, kteří přinášejí do veřejné správy dobré nápady a kteří sem jdou pracovat kvůli lidem, ne kvůli sobě,“ uvedla Karasová, jež by chtěla pokračovat v práci pro hnutí, město i městskou část Královo Pole.

Příští týden by se podle ní měl konat sněm jihomoravské organizace. Zvolí nové vedení, které by pak mělo mít na starost vytvoření nové brněnské organizace.

Sám Babiš říká, že problém se měl řešit už dřív a že je třeba udělat radikální řez a distancovat se od toho, co se stalo. O situaci mluvil minulý týden i se synem prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka Jiřím Faltýnkem, o kterém média v minulosti psala v souvislosti se Švachulou a možném ovlivňování zakázek. „Setkal jsem se s ním poprvé a ptal jsem se, jak je možné, že chodí takové informace. On to odmítl. Myslím, že pokud ho policie nekontaktovala, tak jsou to pomluvy a vymýšlí se věci, které neexistují,“ uvedl Babiš. Podle něj se ani nepodařilo zjistit, jakým způsobem přišel Švachula do hnutí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…