Brno ocení pamětníka holokaustu Bradyho pamětním listem

31.10.2016 6:20

Brno ocení pamětním listem Jiřího Bradyho, který za druhé světové války prošel dvěma koncentračními tábory. Brady původně očekával, že mu předá řád T. G. Masaryka prezident Miloš Zeman, který tak nakonec neučil. Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), tvrdí, že prezident Bradymu vyznamenání neudělil kvůli setkání Hermana s dalajlamou. Hrad souvislosti popírá.

Brno ocení pamětníka holokaustu Bradyho pamětním listem
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jiří Brady na setkání na Staroměstském náměstí při příležitosti státního svátku
reklama

Podle náměstka brněnského primátora Petra Hladíka (KDU-ČSL), který navrhl, aby město osmaosmdesátiletého Bradyho ocenilo, má být pamětní list poděkováním a oceněním toho, co vše Brady zažil, a za to, jakým způsobem vše prezentuje společnosti. „Není to hon, kdo mu dá větší nebo důležitější cenu,“ uvedl.

Brno zvažovalo více možností, jak Bradyho ocenit, například udělením čestného občanství, technicky to ale nebylo možné zajistit. Tato možnost by se nabízela v případě, že by Brady navštívil Českou republiku i v budoucnu. Hladík doplnil, že město uděluje lidem Cenu města Brna, čestné občanství a pamětní list, který však nevyužívá často.

Nositel kanadských, britských i německých ocenění Brady v Česku obdržel řadu medailí, mimo jiné od premiéra nebo Sněmovny. V neděli přijel do svého rodného Nového Města na Moravě, kde ho vítalo několik stovek lidí.

Brady přežil Terezín i Osvětim. Jeho rodinu vyvraždili Němci. Jemu se podařilo uprchnout z pochodu smrti. V roce 1949 emigroval, dostal se do Kanady a vypracoval se v úspěšného podnikatele. Významně se angažoval v pomoci krajanům, kteří emigrovali. Celý život také přednášel po celém světě a vydával svědectví o nacistické zrůdnosti za druhé světové války.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …