Brusel chce potrestat Polsko zastavením dotací. Plán má velkou podporu hlavně v Berlíně

03.04.2018 17:42

Server magazínu Der Spiegel informuje o tom, že Evropské komisi dochází trpělivost s Polskem. Členové Evropské komise soustavně kritizují polskou reformu v oblasti justice, ale polská vláda na ní nehodlá nic měnit. EK proto uvažuje nad tím, že by Polsku zarazila přítok evropských dotací. Připravila plán, který prý má podporu i u německé koaliční vlády.

Brusel chce potrestat Polsko zastavením dotací. Plán má velkou podporu hlavně v Berlíně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Evropská komise uvažuje nad tím, že by napříště vyplácení evropských dotací navázalo na povinnost zachování právního státu. Komise má v této věci podporu německé koaliční vlády v čele s Angelou Merkelovou (CDU). Případné změny ve vyplácení dotací by se mohly týkat už příštího rozpočtového období pro roky 2021 až 2027.

Pokud se tak stane, měli by se mít na pozoru především ve Varšavě. Polská vláda je dlouhé měsíce kritizována za prováděnou reformu v oblasti justice. Evropská komise se obává, že tato reforma oslabuje nezávislost justice na ostatních dvou pilířích liberální demokracie – na moci zákonodárné a výkonné.

Ministr pro evropské záležitosti Michael Roth z německé sociální demokracie v této souvislosti zdůraznil, že v Evropské unii nejde jen o peníze. „EU je společenstvím hodnot, nejde v ní jen o volný trh,“ upozornil politik. Pokud některý ze členských států tyto hodnoty nectí, měl by podle Rotha počítat s tím, že se to projeví i ve finanční stránce.

S Rothem souhlasí i šéfka výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle, která v minulosti opakovaně kritizovala českého premiéra v demisi Andreje Babiše kvůli kauze farmy Čapí hnízdo a jeho střetu zájmů, a náš předseda vlády také nešel daleko pro ostřejší výrazy, když mluvil o této dámě.  

„V příštím finančním období by bylo vhodné využít i důraznější finanční nástroje včetně nástrojů navázaných na dodržování pravidel právního státu,“ uvedla Ingeborg Grässle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

11:57 Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

Herečka Eva Burešová v rozhovoru U Kulatého stolu zmínila, že bílá rasa začíná být utlačována. „Coko…