Brusel jako zaopatřovací ústav. Europoslanci si nechávají platit až osm asistentů

24.05.2014 7:01

V Česku právě probíhají volby do Evropského parlamentu. Ti, kteří usedli v Bruselu, budou do budoucna finančně dobře zabezpečeni. Ukazuje se ale, že dosluhující čeští europoslanci zvládají dobře zajistit i rodinné příslušníky. Někteří je totiž zaměstnávají. Informuje o tom sobotní MF Dnes s tím, že Brusel tyto praktiky zakázal v roce 2009.

Brusel jako zaopatřovací ústav. Europoslanci si nechávají platit až osm asistentů
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku
reklama

Prozatím je českých europoslanců dvaadvacet, v dalším období jich bude o jednoho méně. A zaměstnávají dohromady 104 zaměstnanců. Neplatí je však sami, dostávají peníze od Evropského parlamentu. Měsíčně mohou pro tyto účely po přepočtu dostat přes půl milionu korun měsíčně. Komunistický europoslanec z těchto peněz platí i syna

"Smlouvu se synem jsem uzavřel v roce 2004 a tehdy v rozporu s žádnými předpisy Evropského parlamentu nebyla. Vím, že tato forma spolupráce smluvního vztahu nebude do budoucna možná. I z tohoto důvodu si vytvářím nový pracovní tým," vysvětluje komunistický poslanec Jiří Maštálka, který kandiduje do Bruselu z druhého místa.

To europoslanec Oldřich Vlasák má hned osm spolupracovníků, které platí z parlamentních peněz. Proč tolik? Vysvětluje to tím, že se někdo musí starat o jeho bruselskou kancelář, někdo o kancelář ve Štrasburku a nesmíme zapomínat ani na kancelář v Česku.

Obecně lze říci, že čeští europoslanci zaměstnávají stranické kolegy, známé, a jak se ukázalo na Maštálkově příkladu, tak i rodinné příslušníky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…