Brusel na nás tlačí ohledně kvót, připustil u Moravce Sobotka. A pak mu ještě Filip prozradil, co všechno KSČM chystá, jestli projdou

13.09.2015 13:25 | Zprávy

Exkluzivním hostem nedělních Otázek Václava Moravce České televize byl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), proti němuž zasedl šéf komunistů Vojtěch Filip. Debatovali o uprchlické krizi. Sobotka přiznal, že z Bruselu cítil tlak, a Filip zašel dokonce tak daleko, že pohrozil soudem předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi. Nit suchou nenechal ani na Baracku Obamovi. Nakonec Filipovu hněvu neunikl ani Sobotka, a to kvůli Ukrajině.

Brusel na nás tlačí ohledně kvót, připustil u Moravce Sobotka. A pak mu ještě Filip prozradil, co všechno KSČM chystá, jestli projdou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Ty tlaky jsou,“ poznamenal hned v úvodu premiér, když odpovídal na otázku, zda cítí tlak z Bruselu na řešení uprchlické krize. Současně je ale Brusel ochoten diskutovat, což Sobotka oceňuje. Když dnes někdo tvrdí, že v roce 1968 západní Evropa přijímala Čechy a Slováky, nedělo se tak na základě kvót. Proto i dnes česká vláda trvá na principu dobrovolnosti. „Jsme připraveni pomáhat uprchlíkům... Ale teď nemá cenu mluvit o konkrétních číslech, dokud se nepodaří zastavit nebo alespoň zpomalit současný migrační proud,“ upozornil premiér. Povinné kvóty podle něj nemají smysl, pakliže u nás běženci odmítají zůstat, my je u nás nemůžeme držet násilím.

Filip byl v hodnocení EU ještě mnohem tvrdší. „Především je třeba říci, že se pan Juncker projevil jako zcela nekompetentní člověk,“ poznamenal na adresu současného šéfa Evropské komice Jeana-Clauda Junckera. Předseda EK prý velmi dobře věděl, že Česko a další státy budou proti zavedení povinných kvót. Bylo to jasné už od května. A když v té době Juncker mluvil o přerozdělení 40 tisíc uprchlíků v EU, podle Filipa vědomě klamal veřejnost. A kdyby povinné kvóty přece jen prošly, Filip se hodlá obrátit na soud, konkrétně na Soudní dvůr EU.

Sobotka věří, že země střední Evropy nejsou v boji proti kvótám osamoceny. Výhrady má např. i Bulharsko. Česká republika prý rozhodně nebude postupovat izolovaně, protože si celá řada zemí uvědomuje, že po přijetí povinných kvót nebude snaha dotáhnout do konce další potřebné kroky v řešení uprchlické krize. Zároveň uklidňoval diváky, že Česká republika stojí na okraji migračního proudu, takže není třeba povolávat armádu k ochraně hranic. Pokud jde o Filipův návrh popohnat Junckera k soudu, Sobotka zůstával opatrný a odmítl se jakkoli vyjadřovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák důrazně: Změna režimu je reálná

21:20 Drulák důrazně: Změna režimu je reálná

Na pražském Staroměstském náměstí vystoupil při demonstraci Česko proti válce i diplomat, profesor P…