Brusel o tom nebude rozhodovat, řekl Sobotka a odletěl na summit EU řešit kvóty

25.06.2015 15:25

Česká republika odmítá návrhy na povinné přerozdělování uprchlíků, uvedl premiér Bohuslav Sobotka při příchodu na dnešní summit Evropské unie v Bruselu. Povinné kvóty, které v květnu navrhla Evropská komise, nejsou podle názoru Prahy řešením nynější migrační krize. Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk před zahájením vrcholné schůzky připustil, že mezi členskými zeměmi neexistuje ohledně povinných kvót pro přijímání uprchlíků shoda.

Brusel o tom nebude rozhodovat, řekl Sobotka a odletěl na summit EU řešit kvóty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

"Je chyba, pokud by se summit soustředil na přerozdělování uprchlíků. To není řešení té současné krize," prohlásil český premiér. Mezi způsoby řešení podle něj naopak patří zajištění skutečného fungování vnější hranice schengenského prostoru.

Anketa

Jste pro kvóty EU na přidělování uprchlíků?

2%
98%
hlasovalo: 54674 lidí

Dalším bodem, který premiér zmínil, je nutnost zajistit návrat těch migrantů, kteří do Evropy přijeli z ekonomických důvodů a nemají právo na azyl.

Předseda české vlády zmínil také nutnost zásahu proti sítím pašeráků lidí jak na evropském území, tak na moři. Podle evropské agentury Frontex se od počátku roku do Itálie dostalo dalších více než 47.000 nelegálních imigrantů a do Řecka více než 48.000. Sobotka se vyslovil také pro zřízení středisek mimo evropské území, kde by žadatelé o azyl mohli čekat, zda jej skutečně získají.

Jsme proti kvótám, ty nejsou řešením, uvedl Sobotka

Migraci podle předsedy vlády nezastaví kvóty ani přerozdělování. "My jsme jako ČR proti povinnému přerozdělování uprchlíků v rámci EU, takto budu na jednání vystupovat," řekl dnes premiér novinářům.

Povinné kvóty, které komise navrhla počítat podle počtu obyvatel přijímajících zemí, jejich ekonomického výkonu či dříve udělených azylů, ale zřejmě na summitu neprojdou i podle názoru stálého předsedy jednání Tuska. Proti není jen Česko, na které by takto připadlo přes 1300 osob, ale také další země EU.

Tusk nicméně zdůraznil, že dobrovolné kvóty budou fungovat jen v případě, že se do řešení problému s přívalem uprchlíků zapojí všechny země a přijdou s konkrétními a závaznými návrhy. Dodat by je podle něj měly do konce července. "Solidarita bez nutných obětí je jen čistým pokrytectvím, nepotřebujeme prázdná slova o solidaritě, ale závazky a čísla," dodal.

"Potřebujeme komplexní a koordinovaný přístup, Británie v něm bude hrát svou roli," sdělil pouze britský premiér David Cameron, jehož vláda povinné kvóty rovněž odmítá.

Návrh závěrů summitu dosud počítal s tím, že v příštích dvou letech by země EU převzaly od Itálie a Řecka 40.000 migrantů. Do konce příštího měsíce by se podle návrhu mělo rozhodnout, jak si je rozdělí. Ani tato "měkčí" varianta se ale českým diplomatům nelíbí.

"Pokud v závěrech zůstane povinné přerozdělování, pak mé stanovisko k těmto závěrům bude negativní," řekl Sobotka. Nesouhlasil by ani s dočasným spuštěním systému kvót, byla by to podle něj pouze cesta k trvalému přerozdělovacímu mechanismu. Podle premiéra by otázka migrace měla zůstat v kompetenci národních vlád.

"Jednoznačně se odmítáme vzdát kontroly nad přílivem migrantů do České republiky... nechceme, aby o tom rozhodovali v Bruselu, protože si myslíme, že by to dále poškodilo integritu EU... Jakmile schválíme kvóty, tak to znamená pozvánku pro další ekonomické migranty do Evropy. Evropa na ně není připravena," uvedl premiér ještě před odletem do Bruselu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…