Brusel se děsí průzkumů a chystá obrovskou reklamní kampaň. Za spoustu peněz

25. 5. 2018 21:05

Za rok se konají volby do Evropského parlamentu a podle aktuálních průzkumů i výsledků parlamentních voleb v některých státech patrně posílí euroskeptici. Brusel chce vynaložit na přesvědčení voličů desítky milionů eur.

Brusel se děsí průzkumů a chystá obrovskou reklamní kampaň. Za spoustu peněz
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Poslední měsíce přinesly Bruselu jen samá zklamání. Státy Visegrádské čtyřky vytrvale odmítají uprchlické kvóty, v Itálii se rýsuje euroskeptická vláda a v nedávných volbách v Maďarsku na celé čáře zvítězil Viktor Orbán. Nejnovější průzkum navíc ukazuje, že se směřováním Evropské unie není spokojeno čím dál tím více lidi. Podle včera zveřejněného průzkumu Eurobarometru si myslí 44% respondentů, že se EU vydala špatným směrem. Opačný názor má 32% z oslovených.

Průzkumu se přitom účastnilo 27 600, takže mu silnou relevanci. „Ukazuje to, že euroskeptické strany budou posilovat. Brusel se proto rozhodl investovat do kampaně, jenž by cílila na mladé voliče a „vlažné“ podporovatele EU. Evropský parlament a Evropská komise společně plánují na tyto aktivity vynaložit třicet milionů eur,“ píše bruselský server Politico a pokládá si otázku, jestli taková masivní kampaň přinese kýžený efekt.

Server Politico vytipoval čtyři nejvážnější rizika, kterým bude Brusel v nadcházejících dvanácti měsících před volbami čelit. Prvním z nich je klesající volební účast. „Podle Eurobarometru je nyní ochotno jít volit jen asi padesát procent voličů. Tento problém chce Belgie, Španělsko, Litva i další státy vyřešit tak, že na stejný den naplánuje také národní volby,“ píše Politico, který dále vidí riziko také v „populistické vlně“.

„Socialisté a lidovci v Evropském parlamentu mají štěstí, že se euroskeptici nedokážou sjednotit pod jedním vedením. O mnoho horší je to však v národních parlamentech, kde tradiční strany značně oslabily. Stalo se tak v Německu, Francii, Itálii i Polsku. Existuje riziko, že socialisté oslabí i v Evropském parlamentu a proevropské strany tak ztratí většinu. Kampaň na mladé voliče může mít opačný efekt, protože 63% si jich myslí, že nové strany mají lepší recept na vyřešení problémů než strany tradiční.“

Vedle posilování vnitřních nepřátel považuje bruselský server za negativní také samolibost představitelů EU. „Brusel se musí každý den snažit, aby jeho fungování vypadalo více demokratičtěji. Přes některé změny však předsedu Evropské komise určuje 450 delegátů a 27 vedoucích představitelů EU. Vliv 450 milionů Evropanů na dění v Evropské unii je stále mnohem menší.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …