Brusel zná „největší hrozbu“. Už ne klima, ani války. Leyenová ji odhalila v Davosu

16.01.2024 18:40 | Zprávy

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedla, že největší výzvou dneška není boj se změnami klimatu nebo konflikty, které se rozhořely po celém světě, ale šíření dezinformací a misinformací. Von der Leyenová uvedla, že nikdy svět nečelil takovému množství dezinformací jako v případě války na Ukrajině, a přítomným poté vysvětlovala, že Rusko válku prohrává jak vojensky, tak ekonomicky a diplomaticky. Předsedkyně Evropské komise hovořila také o umělé inteligenci, zelené energii nebo vstupu Ukrajiny do EU.

Brusel zná „největší hrozbu“. Už ne klima, ani války. Leyenová ji odhalila v Davosu
Foto: Youtube: World Economic Forum
Popisek: Ursula von der Leyenová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

V Davosu v pondělí začalo 54. zasedání Světového ekonomického fóra, týdenního setkání zástupců vlád a prezidentů více než stovky zemí, zástupců mezinárodních organizací a přes tisíc představitelů soukromého sektoru i akademické sféry. Hlavním motem má být „obnovení důvěry“, což je reakce na složitou geopolitickou situaci ve světě, kterým zmítají konflikty na Ukrajině, v Palestině a další.

Na Světovém ekonomickém fóru by letos oproti jiným rokům měli vystoupit státníci z nejmocnějších zemí světa, příkladem americký ministr zahraničí Antony Blinken, čínský premiér Li Čchiang nebo francouzský prezident Emmanuel Macron a právě šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Za Českou republiku do Davosu míří ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Jedna z nejmocnějších žen světa, jak byla Von der Leyenová za potlesku v sále nazvána, vyzvala na úvod svého projevu k boji proti šíření dezinformací. „Největší obavy bychom v příštích letech neměli mít z konfliktů nebo změn klimatu, ale z dezinformací a misinformací, kdy jsou očividně nepravdivé informace šířeny záměrně. Šíření dezinformací úzce souvisí se stále rostoucí polarizací našich společností. Jsou to závažná rizika, která omezují naši schopnost zvládat ty velké globální výzvy, kterým čelíme, jako jsou právě změny klimatu, změny v geopolitickém klimatu, populační křivky nebo překotné technologické změny spojené s umělou inteligencí,“ uvedla von der Leyenová, že po zvládnutí boje s dezinformacemi se bude lépe bojovat s dalšími velkými výzvami dneška.

„Aktuálně je bohužel na světě mnohem více konfliktů, než tomu bylo v posledních desetiletích. A toto všechno ještě více zvýrazňuje potřebu obnovit vzájemnou důvěru, což je motem letošního Davosu. Není čas na další konflikty a polarizaci, nyní je čas budovat důvěru a zvýšit globální spolupráci více než kdy předtím. Vyžaduje to okamžité řešení. Já věřím, že se to může povést a že Evropa půjde příkladem a bude ve vedoucí pozici pozitivních globálních změn,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise.

Klíčová bude podle ní nejen politická spolupráce zemí světa, ale také spolupráce podnikatelské a obchodní sféry. „Nikdy nebylo více důležité pro veřejný a soukromý sektor vytvořit nová pojítka, protože žádné z globálních výzev nerespektují hranice. Všechny vyžadují spolupráci ke zvládnutí všech rizik a vytyčení cesty kupředu. Zatímco vlády mohou ovlivňovat důležitá rozhodnutí k řešení těchto výzev, byznys sféra musí přinést inovace, technologii, talent a pomoci nám bojovat s problémy jako změny klimatu nebo masové šíření dezinformací,“ pokračovala von der Leyenová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tady chybí už jen mávátka ., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePepimo , 16.01.2024 19:31:45
Ta lže jak tiskne, žádná sebekritika . Rusko válku už dávno vyhrálo, otázkou je kolik si ještě ukrojí z Ukrajiny. Eu nepotřebuje a to co by mu nabídla EU najde na asijských trzích.

|  29 |  0

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…