Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

21.10.2021 10:52 | Ze sítí

Proč Andrej Babiš tak tvrdě vystoupil proti spolupracovníkům Miloše Zemana na Hradě? Europoslanec Ivan David v tom tuší zákulisní dohodu, kterou už před volbami načrtl expremiér Topolánek, totiž tzv. zlatý most. Tedy aby si Andrej Babiš mohl zastavit své vlastní stíhání, když bude vykonávat pravomoci prezidenta. Pak by mohl bez obav odejít z politiky.

Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno
Foto: screen TV Nova
Popisek: Předvolební debata na TV Nova

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45700 lidí

Europoslanec SPD Ivan David říká, že ho nepřekvapují výpady a výhrůžky vyhazovem od Andreje Babiše vůči prezidentovým podřízeným. Má totiž zkušenosti s tím, co Andrej Babiš prezentuje jako svou politiku v zahraničí.

„Před volbami do Sněmovny tvrdil, že je odpůrcem Zeleného údělu a všech možných zákazů, které v jeho rámci Komise navrhuje. Na Evropské radě však hlasoval jak pro schválení Zeleného údělu, tak i Víceletého fiskálního rámce pro léta 2021 až 2027, který 35 % rozpočtu EU vyčlenil na projekty Zeleného údělu. Hlasoval i pro schválení Fondu obnovy, jimž si EU půjčila na kapitálových trzích 750 miliard eur a za jejichž splacení ručí členské státy – včetně ČR. A hlasoval i pro to, aby 45 % půjčených peněz bylo utraceno za stejné projekty, jako jsou v Zeleném údělu. Tedy za dotace fotovoltaických a větrných elektráren, elektromobilů, jejich nabíječek,“ připomíná europoslanec.

Za výpadem vůči prezidentovým spolupracovníkům vidí to, že když Senát a Poslanecká sněmovna schválí použití článku 66, přejdou pravomoci na předsedu vlády. Tedy včetně pravomoci zastavit trestní stíhání. „V případě, pokud by podle článku 66 Ústavy Sněmovna na návrh Senátu odhlasovala, že Miloš Zeman není schopen vykonávat svůj úřad, mohl by předseda vlády Andrej Babiš nařídit zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a dalších obviněných v cause Čapího hnízda,“ nastiňuje scénář Ivan David a dodává, že abolici si Miloš Zeman držel v záloze a prohlašoval, že ji nikdy neudělí.

V souvislosti s tím si Ivan David vzpomenul na slova bývalého premiéra Mirka Topolánka, který před volbami mínil, že Babiš premiérskou funkci potřebuje, aby zabránil svému stíhání. „Takže to s ním buď udělají jako s Tiberiem, a utratí ho pretoriánská garda, nebo dostane zlatý most,“ navrhoval dvě cesty, jak může Andrej Babiš skončit.

Topolánek také řekl, že pokud bude Babiš zahnaný do kouta a bude se obávat, že konec v politice je také koncem jeho svobody, tak v ní zůstane dál a odejít chtít nebude. „Zlatým mostem myslím informaci pro něj: Kámo, tak podívej se, my tě necháme na pokoji, dožij si v klidu v důchodu. Zní to cynicky, ale já bych byl pro. Jinak se ho budeme těžko zbavovat, což, obávám se, ukážou volby za měsíc,“ odhadoval bývalý premiér před volbami. Podle Ivana Davida senátoři Babišovi začali zlatý most stavět.

„Při jednání se zemědělci jsem byl mnoha z nich varován před spoluprací s Andrejem Babišem. Řada zemědělců mě upozorňovala, že každý, kdo si kdy zadal s Agrofertem, na to vždy doplatil. Předseda vlády podle vyjádření pro tisk směrem ke spolupracovníkům prezidenta republiky ukazuje, že ani hlava státu by nemusela být výjimkou z tohoto pravidla,“ dokončil svou úvahu europoslanec SPD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …