Brutální výslech s ponižováním. Jen výcvik špionů

11.04.2012 20:59

Brutální výslech plný nadávek a ponižování, který se odehrál v prosinci minulého roku na krajském policejním ředitelství v Brně, byl podle výslechů akcí špionů tajné služby. Selhalo tak utajení akce, ale zákon porušen nebyl.

Brutální výslech s ponižováním. Jen výcvik špionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní těžkooděnci na demonstraci
reklama

Po čtyřech měsících zahalených informací je nyní jasno v tom, co se v půli prosince loňského roku odehrálo na krajském policejním ředitelství v Brně. Údajný výslech spojený s nadávkami a ponižováním byl podle nedávno uzavřeného vyšetřování akcí speciálních tajných služeb. Ponižování mělo zvýšit odolnost špionů proti psychickému nátlaku.

Špatné utajení

Na případ jako první upozornila Mladá fronta Dnes. Bezpečnostní experti označili nepodařené utajení za velké selhání rozvědky. Ta má v zahraničí shromažďovat informace důležité pro bezpečnost České republiky.

Důvodem bylo trestní oznámení, jež podali nechtění svědci řadoví policisté proto, že jim nebylo podáno vysvětlení na křik a sprosté nadávky linoucí se z výslechové místnosti. Policisté totiž v době akce ještě úřadovali v kancelářích. Z vyšetřování nyní vyplynulo, kdo je za brněnskou akci zodpovědný. Vedení úřadu se k celé věci odmítlo vyjádřit.

Plánovaný kurz

„Šlo o plánovaný kurz příslušníků Úřadu pro zahraniční styk a informace (UZSI). Nedošlo však k žádnému protiprávnímu jednání, spis byl proto založen ad acta,“ sdělila Šárka Pokorná z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Ačkoliv tedy zákon porušen nebyl, chyba se podle bezpečnostních expertů stala. Výcvik špionů se totiž nepodařilo utajit, i když práce rozvědky je právě na důsledném utajení založená.

„Je zcela zjevné, že bylo špatně vybráno místo konání akce a že byla mizerně zabezpečená. Tajná služba musí dbát na to, aby její lidé zůstali v tajnosti. Není tedy možné uspořádat výcvik v místnosti, kolem které prochází například řadoví policisté a veškerému dění přihlíží,“ dodal na účet nepovedené akce poslanec František Bublan (ČSSD).

„Pokud se tedy nějaká akce rozvědky prozradí, svědčí to o jejím špatném zabezpečení,“ podotkl bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odsouzenec Pavel Novotný po soudu soptil dále: Špínu Ondráčka povedou v řetězech, škoda že už není trest smrti

6:30 Odsouzenec Pavel Novotný po soudu soptil dále: Špínu Ondráčka povedou v řetězech, škoda že už není trest smrti

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) má zaplatit pokutu ve výši 66 600 korun za nebezpečn…