Vrácením majetku totiž církev přijde do třiceti let o pravidelné příspěvky od státu a bude se muset tak snažit generovat vlastní zisky. Církev jako klasický podnikatelský subjekt je podle Bublana špatný výsledek. Vyjádřil své obavy, že pokud by toto nastalo, blahodárné činnosti církve by najednou skončily až na druhém místě, vytlačené snahou o vlastní přežití. „Na rozdíl od miliard, které dostanou větší církve, oni si budou muset vystačit s několika miliony - a co s nimi zmůžou?! Stejně to nakonec dojde k tomu, že budeme muset zvolit nějaký způsob daňových odvodů církvím,“ řekl a dodal, že takové radikální rozdělení církve od státu není v žádné jiné evropské zemi.
Bublan v rozhovoru také obhajoval příspěvky církvím, označil je jako symbolické spojení mezi ní a lidmi. Bez nich jí podle něj lidé dávají najevo, že ji vlastně nepotřebují. „Děláme z nich přesně to, co o nich před lety řekl Václav Klaus, že jsou spolek zahrádkářů. Být církevním hodnostářem, tak se toho vyrovnání bojím.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem