Bude Zeman za sklem? Hlavní hygienička uvažuje, jak chce jmenovat Fialu premiérem

27.11.2021 21:38

Zítra hodinu před polednem by měl prezident Miloš Zeman jmenovat do funkce premiéra Petra Fialu (ODS), překážkou ovšem bude Zemanův pozitivní test na koronavirus, kvůli kterému doteď není jasné, jak bude jmenování za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření probíhat. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová míní, že by setkání Fialy se Zemanem mohlo proběhnout například „za sklem“.

Bude Zeman za sklem? Hlavní hygienička uvažuje, jak chce jmenovat Fialu premiérem
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 28059 lidí
Zemanův pozitivní test na přítomnost covidu-19 již stál za odkladem Fialova jmenování v pátek, jelikož byl prezident ve čtvrtek večer převezen zpět do Ústřední vojenské nemocnice, kterou předtím opustil po více než měsíci a půl ten samý den ráno.

Jak proběhne zítřejší plánované jmenování Fialy předsedou vlády, je pak zatím velkou neznámou. Hrad skrze prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka pouze avizoval, že se Fialovo jmenování uskuteční „v neděli dne 28. listopadu 2021 v 11.00 hodin na zámku v Lánech za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření“.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová však pro Českou televizi řekla, že budou muset být splněny podmínky izolace, v níž se Zeman nachází. Za důležité označila, aby bylo zaručeno, že s prezidentem Zemanem nepřijde do styku žádná osoba kromě zdravotníků a příslušníků jeho rodiny.

Izolační podmínky při jmenovacím ceremoniálu by se daly podle ní dodržet například pomocí komunikace přes mikrofony. „Doporučujeme, aby se nacházeli v rozdílných místnostech,“ řekla.

Variantou prý je i možnost jmenování „za sklem“ – tedy ceremonie, během níž by sice prezident byl ve stejné místnosti jako Fiala, od budoucího premiéra by jej však oddělovala izolující bariéra ze skla.

„Skleněná bariéra, pokud by byla, by měla být úplná uzávěra jedné části místnosti od druhé části místnosti. Komunikovat by mohli třeba přes nějaké mikrofony nebo mikroporty,“ přemítá hlavní hygienička.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Svrčinová též řekla, že s ní průběh Fialova jmenování nikdo nekonzultoval. „Podobu se mnou nikdo nekonzultoval kromě pana ředitele KHS Středočeského kraje, který dostal žádost z prezidentské kanceláře, aby se vyjádřil k navrhovaným opatřením,“ uvedla.

Aby se Zeman nesetkal s Fialou napřímo, požaduje i ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO), který dříve navrhoval jmenování pomocí on-line přenosu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co udělá Putin? Už není cesty zpět, padlo. Expert o Ukrajincích, velké změny

8:35 Co udělá Putin? Už není cesty zpět, padlo. Expert o Ukrajincích, velké změny

Bezpečnostní poradce a bývalý příslušník armádních elitních jednotek SOG Lumír Němec v Událostech, k…