Bude hůř? Babiš prý může schytat další úder od šéfžalobce Zemana

16.12.2019 12:55

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může zasáhnout do další kauzy Andreje Babiše (ANO). Nedávno obnovil jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, nyní může podat žalobu vůči rozhodnutí Krajského úřadu Střední Čechy ohledně zastavení přestupkového řízení. V něm jde o porušování zákona o střetu zájmů ze strany premiéra.

Bude hůř? Babiš prý může schytat další úder od šéfžalobce Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Babišovým možným střetem zájmů se zabýval Městský úřad v Černošicích, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije. Úřad vedl s premiérem správní řízení. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert. Koncem září úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku a řízení bylo pravomocně zastaveno.

Kraj posuzoval Babišovo odvolání proti rozhodnutí úřadu v Černošicích, který premiérovi uložil již podruhé pokutu 200.000 Kč. Začátkem listopadu ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zastavení řízení nepřezkoumá. Finální auditní zpráva Evropské komise, jež nedávno dorazila do Česka, však střet zájmů premiéra konstatuje.

Jak píše server Echo24.cz, své argumenty proti rozhodnutí krajského úřadu předala nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi organizace Transparency International. 

„Nejvyšší státní zastupitelství se věcí zabývá. Dosud nemáme k dispozici veškeré podklady nezbytně nutné k přezkumu věci,“ uvedl mluvčí zastupitelství Petr Malý s tím, že správní žalobu nejvyššího státního zástupce je nutné chápat až jako poslední možnost ke sjednání případné nápravy.

Kromě Zemana by pak žalobu mohla podat i ombudsmanka Anna Šabatová, ta to však vylučuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

10:12 ,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si do svého studia pozval bývalého ministra vnitra Ivana Langera…