Bude u nás vojenská základna USA? Babiš, Schwarzenberg, Bělobrádek, Škromach, Okamura a mnozí další odpovídají. Zazněly i vzkazy pro Sašu Vondru...

03.04.2015 4:47

Exministr obrany Alexandr Vondra uvedl v ČT o americkém konvoji, že celé to vojenské cvičení má jedinou chybu, že tu zůstávají američtí vojáci jenom čtyři dny – a že je pro trvalou přítomnost vojsk NATO u nás. Náčelník generálního štábu Petr Pavel řekl podle ČTK, že základna NATO by nezvýšila bezpečnost ČR, je pro flexibilní přesuny.

Bude u nás vojenská základna USA? Babiš, Schwarzenberg, Bělobrádek, Škromach, Okamura a mnozí další odpovídají. Zazněly i vzkazy pro Sašu Vondru...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů pro i proti průjezdu kolony amerických vojenských vozidel Českou republikou

„Celé to cvičení má jedinou chybu, že tu jsou jenom čtyři dny,“ řekl Vondra v ČT. Vybudování stálé základny NATO na českém území by nezvýšilo bezpečnost České republiky, řekl podle ČTK náčelník generálního štábu Petr Pavel během návštěvy amerického konvoje. Preferuje spíš flexibilní, pohyblivé síly, které mohou být v krátké době přesunuty tam, kde jsou právě potřeba.

Základnu NATO u nás nepotřebujeme

„Síla aliance není v permanentních základnách. Myslím, že naše země by se necítila bezpečněji, kdyby tu byly základny s cizími vojáky. Věřím spíše v mobilnější systém. Je lepší mít flexibilní a pohyblivé síly, které mohou být kdekoliv než ve stálé základně,“ řekl Pavel.

ParlamentníListy.cz se dotazovaly politiků, co si o zmíněných názorech Alexandra Vondry a Petra Pavla myslí a zda jsou pro základnu NATO či USA na našem území. Zastánci základny jsou především mezi politiky TOP 09 a ODS.

„Základnu NATO u nás nepotřebujeme. Potřebujeme lepší vybavenost a efektivní investice armády a její vyšší rozpočet, a proto potřebujeme vybrat daně při zachování nízkého deficitu rozpočtu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Andrej Babiš.

„Základny NATO zde již máme. A to naši Armádu České republiky. Ostatní je věcí vývoje,“ odpověděl předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Nejsem dostatečný odborník, abych posoudil bezpečnostní význam. Kdyby se na tom dohodli, byl by to důkaz vzájemné solidarity,“ reagoval předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Odpor proti cizím základnám je silný (nejde o průjezd) – proti radaru bylo 70 procent lidí,“ má za to místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

„Vždy jsem byl pro trvalou základnu NATO, byla to politika ODS už od jednání o radaru,“ sdělil první místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„Nevidím žádný rozumný důvod pro zřízení vojenské základny cizího státu na našem území,“ uvedl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

Musíme budovat vlastní armádu

Podle poslance Tomia Okamury základna cizí armády nijak nezvýší naše bezpečí – naopak by to byl přednostní cíl útoku. „Naše bezpečí zvýší podpora snižování napětí ve světě, nepodporování agrese a posilování vlastní obranyschopnosti,“ dodal.

„Základna NATO by mi nevadila. Jsme jeho součástí,“ reagovala místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa uvedl, že souhlasí s náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem, že by přítomnost americké armády bezpečnost České republiky nezvýšila. „Podle Washingtonské smlouvy článku 3 si musejí jednotlivé země budovat své vojenské schopnosti ke své obraně a k posílení kolektivní obrany podle článku 5 stejné smlouvy. Je naší odpovědností budovat armádu, která svými schopnostmi bude umět reagovat na bezpečnostní hrozby, jež nás ohrožují či mohou ohrozit. Osobně jsem proti umístění jakékoli zahraniční základny na našem území,“ vysvětlil Seďa.

Kolika válek se za poslední léta účastnilo Rusko a kolika USA?

„Tak zaprvé nevím, jestli pan Vondra byl na vojně, protože průjezd konvoje americké armády nebylo žádné vojenské cvičení, ale pouhá demonstrace síly. To jenom pro upřesnění. Pokud se týká touhy pana Vondry, jinak neslavně proslulého ministra obrany, který svým dílem přispěl ke snížení bojové pohotovosti naší armády jejím podfinancováním a vyhazováním peněz soukromým firmám, například Promopro, po trvalé základně NATO na našem území, jsem zásadně proti. I kdybych připustil, že Rusko je pro nás hrozbou, jako že to je nesmysl, tak přece mateřská základna amerického konvoje, který přejel přes naše území, je asi pouze 60 kilometrů od našich hranic. Takže jaký by to mělo význam? A z podobné úvahy vychází asi generál Pavel. Je to elementární vojenská logika, která panu Vondrovi není vlastní,“ řekl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Na závěr si dovolím ještě jednu poznámku, jejímž autorem nejsem já, ale čtenář, který položil panu ministru Hermanovi na jeho profil v Parlamentních listech, zda by mu sdělil, kolika válek se za poslední léta, tuším, že za posledních 20 let, účastnilo Rusko a kolik USA. Odpověď pana ministra byla pozoruhodná – odkázal občana, aby se informoval na ministerstvu zahraničí, on prý se touto historií nezabývá, a tudíž ji nezná! V té prosté otázce tohoto občana je geniálně jednoduchým způsobem odhalena nepodloženost současné válečnické rétoriky a protiruské hysterie,“ dodal Veleba.

„Byl jsem pro radar NATO v České republice a stejně tak by mi nevadila ani vojenská základna. Přesuny považuji v rámci aliance za samozřejmé,“ říká místopředseda ODS a poslanec Martin Novotný.

„Nejsem pro základnu NATO či USA. Věřím naší armádě. Koneckonců jsme součástí NATO a cizích vojsk jsme si užili dost,“ soudí místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

„Dlouhodobě tvrdím, že je obrovská škoda, že se nedotáhlo do konce umístění radaru v Brdech. Posílilo by to minimálně pocit bezpečí většiny obyvatel této země. Na druhou stranu má pan generál Pavel pravdu, že budoucnost sil NATO je v jejich možnosti efektivního a rychlého přesunu nežli v umísťování stálých základen,“ říká místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek.

Byly doby, kdy Saša Vondra tvrdil, že bez radaru v Brdech smetou Prahu cizí rakety...

„Byly doby, kdy Saša Vondra tvrdil, že bez radaru v Brdech smetou Prahu cizí rakety. Z toho si můžete udělat obrázek, jak skvělý je to analytik,“ reagoval europoslanec za ČSSD Jan Keller.

„Samozřejmě má pravdu pan generál Pavel, náčelník Generálního štábu Armády ČR. Ten tomu musí rozumět. Přítomnost cizích vojsk na území ČR byla, je a bude pro mě nepřijatelná – a může udělat z naší země případný válečný cíl,“ varuje senátor za ČSSD Miroslav Antl.

„I nyní je evidentní, že od začátku devadesátých let NATO marně hledá důvod své existence. Je pryč studená válka a všechny pokusy ji vzkřísit jdou odsouzeny k nezdaru. V Evropě si nikdo nepřeje zvýšení vojenského napětí. Ti, kteří tady napáchali ekonomickou degradaci naší země, se obávají, že budou pohnáni k odpovědnosti a tato iniciativa je pro ně ochrana, a domnívají se, že je udrží u moci a zaručí do budoucna stoprocentní beztrestnost,“ řekl redakci europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.

„Náčelník generálního štábu pan Petr Pavel je profesionál. Od doby, kdy jsem se s ním potkal na frontě války v bývalé Jugoslávii, je pro mě nezpochybnitelnou autoritou. V tomto duchu zní i má odpověď,“ řekl poslanec ANO Stanislav Berkovec.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta by bylo ideální, kdyby zde byl americký radar, ale ta šance už pominula. „Základnu bych přivítal. Neumím si představit, že by Rusko útočilo na zemi, kde je americké vojenské zařízení. Pokud ano, USA by se bránily, a tím by bránily i naši zemi. USA je v Evropě málo. Když tu jsou, existuje stabilita. Jestli odejdou, bude válka. Navíc by lidé viděli Američany živě a poznali by, že jsou jiní než Rusové, které známe z doby okupace. Takže jsem pro. Navíc by to pro nás bylo hodně výhodné i ekonomicky,“ dodal.

Chci zde naši českou armádu, české zbrojovky. Tím myslím armádu vskutku opět bojeschopnou

„Základna NATO, tedy základna ‚našich‘ vojáků na našem území, by mi vůbec nevadila. Jsme členy NATO, a pokud by takový požadavek byl, bylo by logické základnu zřídit,“ myslí si senátorka ODS Daniela Filipiová.

„Jsem také pro flexibilní přesuny, souhlasím s panem generálem Pavlem,“ reagovala senátorka Alena Dernerová.

„Jsme součástí NATO, nevidím důvod v ČR budovat základnu vojsk NATO. Důležitější pro mě osobně je kvalitní, dostatečně velká a dobře vybavená Armáda ČR,“ uvádí senátor KDU-ČSL Patrik Kunčar.

Poslanec ČSSD Jiří Koskuba cizí vojska na našem území odmítá. „Chci zde naši českou armádu, české zbrojovky. Tím myslím armádu vskutku opět bojeschopnou. V tom vidím naplnění spojeneckých závazků. Rozhodně více než poskakování s mávátky u silnic. Jak jsem pak mohl vidět, tento národ by opět jistě i povinnou vojnu přivítal. A jsem tomu rád. Tradice máme,“ dodal.

„Jsem prozápadní politik. Podporuji NATO a vážím si našeho spojenectví v něm. Takže ano, jsem jednoznačně pro stálou základnu NATO na našem území. Stejně tak jsem kdykoli připraven podpořit aktivity jako obranný radar v Brdech a podobně!“ uvedl poslanec ANO Martin Kolovratník.

„Všechny tyto návrhy z mého pohledu neřeší otázku národní bezpečnosti České republiky, Evropy ani naléhavou potřebu míru ve světě. Jsou proto pro mě nepřijatelné,“ neztotožnil se s Vondrou ani s Pavlem poslanec KSČM Stanislav Grospič.

„Mávat americkými vlajkami – tím více roste reakce na straně druhé, z čehož vyplývá, že bude stále těžší pro ČR vymanit se z područí amerického jestřába i ruského medvěda. Navíc to vyvolává riziko radikální islamizace pro naše území. Jsem nepřítelem vojenských konfliktů a zbrojního zastrašování a nechci na našem území jinou základnu než českou, navíc už dlouhodobě tvrdím, že nám od vlivu supervelmocí pomůže jen vytvoření Evropského obranného společenství, které však nevylučuje spolupráci ani s NATO, ani s Ruskem,“ uvedl člen poslaneckého klubu Úsvitu Augustin Andrle.

Bude-li to nezbytné, pak ano, naše členství v NATO nás k tomu zavazuje

Senátor Václav Láska uvedl, že považuje generála Pavla za nejpovolanějšího člověka v otázkách obrany a bezpečnosti České republiky. „A i v tomto případě osobně souhlasím s jeho postojem,“ dodal Láska.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

„Souhlasím s Pavlem v tom, že stálá základna NATO u nás by nezvýšila naši bezpečnost, ale stejně bych základnu u nás podpořil, pokud by taková otázka nastala. Bylo by to od ČR potvrzení, že patříme na Západ a jsme připraveni pomoci a podpořit naše spojence, a ze strany NATO by to zase představovalo vyjádření důvěry vůči ČR jako ve spolehlivého partnera a spojence,“ uvedl europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Poslanec ČSSD Pavel Ploc se podle svého vyjádření ztotožňuje s vyjádřením Petra Pavla. „V případě válečného konfliktu by taková vojenská základna byla jedním z prvních cílů útoku,“ upozorňuje.

„Bude-li to nezbytné, pak ano, naše členství v NATO nás k tomu zavazuje,“ soudí o zahraniční základně europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Osobně se domnívám stejně jako náčelník generálního štábu Petr Pavel, že o hodně flexibilnější je řešení bezproblémových přesunů spojeneckých armád přes naše území (k tomu bez povšimnutí veřejnosti a médií stejně již v minulosti docházelo) a jejich i dlouhodobější výcvik v některých z našich vojenských újezdů. Například vojenský újezd Hradiště kousek od Německa je tomu i dobrým příkladem, jelikož to tam stejně probíhá,“ říká senátor STAN Jan Horník.

USA ohrožují světový mír a nemají u nás co dělat

Poslankyně KSČM Marta Semelová sdělila, že v žádném případě nesouhlasí ani s přesunem, ani s přítomností či základnou ať už NATO či vojáků USA na našem území: „Jde o hazardování s bezpečností našich občanů, eskalaci válečného konfliktu namísto zklidňování situace a mírových jednání. Demonstrace síly, kterou schválila vláda bez projednání v parlamentu a nezodpovědné nápady na přítomnost cizích vojáků ohrožují světový mír. USA by si měly přestat hrát na světového četníka, jejich přítomnost v jiných zemích nepřináší nic dobrého. Stejně tak u nás nemají co dělat.“

„Podporuji generála Pavla, protože tomu rozumí jako odborník, tedy voják,“ uvedl člen poslaneckého klubu Úsvitu Jiří Štětina.

Podle poslankyně KSČM Milady Halíkové s pobytem cizích vojsk na našem území máme v ČR nedobrou historickou zkušenost: „S přítomností vojsk USA ani NATO u nás nesouhlasím. Průjezd vojenské kolony USA přes naše území odsuzuji jako nevhodnou demonstraci síly. Tento akt schválený vládou bez projednání v Poslanecké sněmovně dále rozděluje a radikalizuje naši společnost.“

„Myslím si, že vše, co tady v posledních dnech proběhlo, akorát rozděluje společnost. Základnu já osobně neschvaluji, protože není důvod. Ministerstvo obrany by se mělo zamyslet nad vybaveností naší armády a neukazovat, jak jsme pozadu,“ říká senátor Jozef Regec.

„Nejsme součástí USA, tedy jejich základnu v žádném případě. Jsme součástí NATO a taková základna by mohla být přípustná, ale pouze za předpokladu souhlasu občanů České republiky a zcela typicky toto je téma pro referendum. Nedovolím si ani pozitivně a ani negativně tímto způsobem určovat občanům ČR takovou zásadní věc. Pravdou je, že občanů se nikdo nezeptal ani na vstup ČR do této aliance. Nechci ani připomínat, že náš vstup byl porušením smlouvy mezi Západem a Východem o nerozšiřování NATO na východ. Podle mého osobního názoru Česká republika má ukazovat světu hrdě své umístění mezi oběma mocenskými centry a právě jako hrdá země má být komunikačním mostem,“ míní člen poslaneckého klubu Úsvitu Petr Adam.

Jsme suverénní stát, jenž by měl prioritně prosazovat mírová řešení

„Jsme členy NATO, taková základna by mi nevadila – naopak by zvýšila pocit mojí bezpečnosti,“ uvedl europoslanec KDU-ČSL Pavel Svoboda.

Senátor ODS Pavel Eybert je podle svých slov pro trvalou přítomnost USA v ČR. „Dokud zde bude, nehrozí, že by k nám přišla bratrská pomoc z Ruska,“ dodal senátor.

„Jsem proti jakékoli cizí vojenské základně na území ČR i v blízkém okolí,“ sdělil poslanec KSČM Karel Šidlo.

„Nejsem vojenský stratég. Základny USA by měly být zřejmě v pobaltských republikách a v Polsku v první lajně,“ říká senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Jsem pro vojenskou spolupráci, ale nejsem pro žádné základny,“ odpověděl europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Základna NATO tu je, neboť naše armáda je součástí NATO,“ odpověděl poslanec ANO Martin Komárek.

„Určitě jsem pro flexibilní přesuny, a nikoli trvalou základnu, a jsem přesvědčen, že stejný názor má i většina občanů, které zastupuji,“ říká člen poslaneckého klubu Úsvitu Karel Fiedler.

Podle europoslance ČSSD Miroslava Pocheho je naším zájmem posilovat spolupráci se spojenci v rámci NATO a EU. „Ale bezpečnostní situace naší země si nevyžaduje výstavbu základen nebo umístění cizích vojsk na našem území,“ dodal.

Poslankyně KSČM Kateřina Konečná není pro vojenské základny USA ani jiných mocností na území České republiky: „Jsme suverénní stát, jenž by měl prioritně prosazovat mírová řešení, a ne pomáhat cizím mocnostem demonstrovat sílu armád.“

Že by snad platilo: koho chleba jíš, toho píseň zpívej?

„Jsem jednoznačně pro základnu USA na našem území. Dali bychom tím jasně najevo, kam patříme. To mi připadá důležité zejména v současné době, kdy jsou stále víc potlačovány tradiční hodnoty západní civilizace – svoboda a standardní parlamentní demokracie,“ říká senátor ODS Milan Pešák.

„Teď jsem trochu zmatený. Vzhledem k tomu, že jsme součástí NATO, žil jsem v domnění, že základny české armády jsou fakticky i základnami NATO. A tak by to podle mého – byť laického – názoru také mělo zůstat. Dovedu si představit, že tyto základny mohou za jasně stanovených podmínek využít i jednotky spojenců, kteří by ale vždy měly být na našem území pouze hosty. A zdůrazňuji, že jen zvanými,“ domnívá se člen poslaneckého klubu Úsvitu Martin Lank.

„Alexandr Vondra zpívá píseň toho, koho chleba jí. S generálem Pavlem lze souhlasit ve věci, že tu nemá být žádná základna. Průjezdy tohoto typu, které jsou vyhrožováním – mediálním obrazem vítající většiny – odmítám. Žádná armáda nesmí provádět takzvanou osvětu a hlavně NATO nebylo schváleno referendem,“ upozornil europoslanec KSČM Jiří Maštálka.

„Že by snad platilo: koho chleba jíš, toho píseň zpívej?“ reagoval poslanec ČSSD Jaroslav Zavadil.

„Mám stejný názor jako Petr Pavel,“ reagoval poslanec ANO Milan Brázdil.

Při dnešních možnostech rychlých reakcí je zcela zbytečné investovat do základny

„Jsem pro základnu armády USA na území ČR,“ sdělil poslanec ODS Jan Zahradník.

Poslanec ANO Vlastimil Vozka říká, že při dnešních možnostech rychlých reakcí je zcela zbytečné investovat do základny, protože naše vojenské základny jsou dostatečně kapacitní.

„Jsem pro základnu,“ reagoval stručně senátor ODS Tomáš Jirsa.

Poslanec KSČM Miroslav Opálka není pro žádnou cizí vojenskou základnu na území ČR. „Takové bylo i přání občanů po listopadu 1989,“ dodal Opálka.

„Ano, jsem pro posílení našeho bezpečí stálou přítomností spojeneckých vojsk,“ říká senátor ODS Jiří Oberfalzer.

„Nejsem pro žádnou základnu na území ČR,“ sdělil stručně poslanec ČSSD Stanislav Huml.

O stálou vojenskou přítomnost amerických vojáků usilují především pobaltské státy a Polsko, které se obávají agrese ze strany Ruska.

Po českých silnicích mezi nedělí 29. března a středou 1. dubna projely tři kolony americké armády z 2. jízdního pluku. Má to být zhruba 120 vozidel a 520 vojáků. Ze cvičení NATO v Pobaltí, které po ruském připojení Krymu vyjádřilo obavu o svou bezpečnost, pojedou na domovskou základnu Rose Barracks v bavorském Vilsecku.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

11:12 Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

Andrej Babiš vystoupil v internetové televizi XTV a v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselý…