Bude v Praze koalice? Fiala vyslal signál

20.01.2023 17:56

V tuto chvíli se zdá, že budeme mít dříve zvoleného nového prezidenta republiky, než nového primátora Prahy i s novou radou. A to přitom druhé kolo prezidentských voleb bude na konci ledna 2023, zatímco komunální volby proběhly v záři 2022. Premiér Petr Fiala a šéf ODS Petr Fiala má za to, že Piráti o skutečná jednání vlastně moc nestojí.

Bude v Praze koalice? Fiala vyslal signál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28634 lidí
Do vyjednávání o koalici na Magistrátu hl. města Prahy už se vložil i premiér Petr Fiala (ODS). Od voleb, které proběhly v září 2022, se dosud nepodařilo sestavit novou funkční Radu města, která by Prahu řídila a nesla za správu města politickou odpovědnost.

„V nejbližších dnech se ukáže, zdali Piráti pod vedením doktora (Zdeňka) Hřiba mají skutečně zájem vytvořit vládu, nebo zdali mají zájem jiný,“ uvedl Fiala. Naznačil, že pražští Piráti se podle jeho názoru dohodnout nechtějí.

„Pražská Spolu je od začátku připravena ke kompromisům a dohodám. Akceptovala personální požadavky a teď i ustoupila v tom, že nebude mít většinu v radě, ačkoliv vyhrála volby. Ale na dohodu potřebujete partnery,“ řekl Fiala pro Novinky.cz.

Spor se vede o to, jestli by se v Radě města měl objevit i zástupce hnutí Praha sobě, nebo zda bude Rada tvořena jen zástupci SPOLU, Pirátů a hnutí STAN.

K zapojení Prahy sobě do Rady je skeptický lídr SPOLU Bohuslav Svoboda (ODS).

„Samozřejmě čím více členů koalice má, tím více problémů tam je, protože názory se musejí utříbit, dohadovat, vyjednávat,“ argumentoval Svoboda v České televizi.

Pro server E15.cz Svoboda uvedl, že SPOLU stojí o to, aby se v Praze konečně podařilo dospět k dohodě.

„Abychom podpořili vznik koalice na vládním půdorysu, vzdali jsme se většiny v radě, pozice investičního náměstka a našim koaličním partnerům jsme nabídli gesce, které jsme sami chtěli vykonávat,“ řekl Svoboda. „Chceme jít totiž do vedení magistrátu ne proto, že usilujeme o funkce, ale proto, aby vedení města začalo konečně fungovat a nadále nevládla rada bez mandátu voličů,“ dodal.

Starostové nabídku přivítali. „Toto rozložení sil vnímáme jako spravedlivé vůči všem, odpovídá poměru sil v zastupitelstvu a my jsme ho od počátku navrhovali jako variantu pro koalici na vládním půdorysu,“ řekl za STAN Petr Hlaváček, který by měl opět dostat do gesce územní rozvoj.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

7:33 Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezvykle ve snůšku absurdit se tentokrát přeměnil přehled mediálních zajímavostí upl…