Budeme mít "první dceru"? I to už tu bylo

31.01.2013 6:59

Nově zvolený prezident Miloš Zeman (SPOZ) se netají tím, že ceremoniální role první dámy se kromě jeho manželky zhostí i jeho dcera Kateřina, kterou v nadsázce označil za "první slečnu". Podle některých informací je prý ale Zemanova manželka nakonec připravená povinnosti plynoucí z této role přijmout.

Budeme mít "první dceru"? I to už tu bylo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Miloš Zeman se svou dcerou odevzdali hlasy v prezidentských volbách

"Samozřejmě se připravuji na roli první slečny nebo spíše první dcery. S maminkou jsme se už před časem dohodly, že roli první dámy bude plnit sama," řekla Novinkám.cz Kateřina Zemanová.

Ačkoli žádný zákon postavení první dámy neřeší, z tradice vyplývá, že manželka prezidenta se účastní státních návštěv, večeří, přijímání hostů a podobně. Někdy zastupuje hlavu státu při přebírání ocenění, na charitativních nebo kulturních akcích, které prezident nestíhá.

Nebylo by to poprvé

V naší historii by to nebylo poprvé, co by roli první dámy převzala dcera prezidenta. Ačkoli například dcery Tomáše Garrigua Masaryka a Emila Háchy tuto roli přijaly až po smrti právoplatných manželek hlav státu.

Bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček deníku Právo popsal agendu první dámy. Zejména se předpokládá, že se první dáma bude starat o nemocné, chudé a handicapované lidi a bude se věnovat charitativní činnosti.

Sám Špaček uvedl, že by roli první dámy, jak o tom Zemanovi uvažovali, nedělil. "To nejde, nedovedu si to dost dobře představit. Miloš Zeman má manželku, která může hrát roli první dámy, dokonce zkušenou," řekl Právu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obdrží Železný kříž! Tomáš Halík cílem drsné srandy

12:42 Obdrží Železný kříž! Tomáš Halík cílem drsné srandy

Bývalý starosta městské části Praha-Koloděje Zbyněk Passer si utahuje z českého katolického kněze T…