Budeme pronajímat a vařit pivo. Církev se už těší, jak rozjede byznys

28.01.2012 7:45 | Zprávy
autor:

Katolická církev už plánuje, jak využije navráceného majetku. Chtějí se zaměřit hlavně na pronájem nemovitostí a pozemků. Některé kláštery se chystají obnovit pivovarnictví.

Budeme pronajímat a vařit pivo. Církev se už těší, jak rozjede byznys
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

„Lze také předpokládat, že budeme pokračovat v tom, v čem máme tradici, jako je nakladatelství či pivovarnictví. Existují už dva pivovary v Želivě nad Sázavou a nově vzniká v Břevnově,“ řekl v pátek Právu ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.

Pivovar v Želivě založili premonstráti a tradičně se zde vaří Haštal a pivo pojmenované po opatovi Drslavovi. Klášter láká o víkendu návštěvníky na to, že si zde mohou zkusit pivo sami vyrobit. I břevnovský klášter se chystá pivovarnictví z dob 13. století obnovit. Místní prostory už pronajal čtveřici sládků.

Půdu budou církve raději pronajímat

Podnikání v zemědělství církve příliš neláká a půdu budou dále pronajímat současným nájemcům. Hospodařit se chystají pouze některé řády. Zato lesnictví je pro mnoho církví zajímavější. V olomouckém kraji pronájmem lesů u Kojetína pomáhají financovat kněžský seminář. Méně úspěšnější byl farář ze severočeských Trmic, jehož pila zbankrotovala.

Církve se chtějí v budoucnu zaměřit hlavně na pronájem nemovitostí. „Budeme postupně majetek dávat do pořádku, aby byl provozuschopný a vytvářel další možnosti pronajímání,“ uvedl Štícha, který radí kolegům z jiných diecézí, aby investovali do pražských bytů. Když se scházíme s našimi ekonomy, tak jim říkám, pokud máte prostředky k investování, kupte byt v Praze, protože ho můžete pronajímat a je to určitá jistota,“ dodal.

Stát dá církvím náhradou za nevydaný majetek 59 miliard korun (s inflací až 96). Katolická církev získá z této částky až 83 procent a majetek v hodnotě 75 miliard. Zákon o vyrovnání  církvemi bude  Sněmovna projednávat v nejbližších dnech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

18:30 Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

Bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor v podcastu Startitup varoval, že vzt…