Budete litovat, sdělil Britům Miroslav Kalousek

24. 6. 2016 11:50

K odchodu Velké Británie z EU se nikoli poprvé vyjádřil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a poslanec Úsvitu Marek Černoch. Zatímco Kalousek pronáší varovná slova, Černoch rozhodnutí vítá. Brexit je podle jeho názoru bojem i za Českou republiku. V podobném duchu se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala.

Budete litovat, sdělil Britům Miroslav Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek

„Dobrý den, byť to pro Evropu opravdu dobrý den není, konstatoval Kalousek ve vyjádření pro ČT. Britské rozhodnutí oslabí podle předsedy TOP 09 celou Evropu i samotnou Velkou Británii, pro kterou vůbec není jisté, že zůstane jednotnou Velkou Británií. Brzy můžeme očekávat další vlnu kritiky Evropské unie. Mnozí budou říkat, že Unie dlouhodobě neřešila své systémové problémy, že zbytečně řeší některé věci, zatímco v jiných oblastech je EU příliš slabá. Nezvládá tak řešit odpovídajícím způsobem uprchlickou krizi. Podle jeho názoru není pochyb o tom, že se EU musí změnit.

„Otázkou je, nakolik byly pravdivé ty informace, které předkládali zastánci brexitu. Ono se také může časem ukázat, že země ekonomicky oslabila, že migranti jsou v zemi i nadále a že věci zkrátka nejsou tak, jak zastánci brexitu slibovali,“ varoval host. Britští voliči zkrátka mohou časem svého rozhodnutí litovat, jenže to už bude pozdě.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) k tomu dodal, že o brexitu rozhodli občané kolem šedesáti let věku. „To jsou lidé, kteří své rozhodnutí dlouho nepocítí. Ti mladí, na ty to teprve dopadne,“ upozornil člen vlády.

Toto rozhodnutí navíc posílí radikály v dalších částech Evropy, kteří budou volat po dalším rozpadu EU. Bruselské elity si však podle ministra tuto kaši navařily do značné míry samy. Mnohdy se chovaly arogantně, k občanům přezíravě a musí to rychle změnit, pokud si nepřejí, aby k moci skutečně nastoupili extremisté typu Marine Le Penové ve Francii.

Poslanec Úsvitu Marek Černoch se postavil proti oběma zmíněným pánům. Brexit ukázal, že lidé mohou v referendu rozhodnout o zásadních věcech. Brexit tedy může být inspirací i pro Českou republiku, kde také narůstá averze vůči Bruselu.

Předseda ODS Petr Fiala si nakonec před kamerami České televize posteskl nad tím, že na premiérský post rezignoval David Cameron, ale odejít by měli jiní. Své posty by podle jeho názoru měli opustit lídři EU, kterým můžeme „poděkovat“ za britské rozhodnutí.  

„Evropská unie, jak jsme ji znali, skončila a teď je třeba dohodnout novou formu spolupráce členských zemí,“ vyjádřil své mínění Fiala. Tomu se ani trochu nelíbí, že evropské elity dnes mluví o dalším utužování evropských vztahů, což ukazuje na to, že si Jean-Claude Juncker nebo Donald Tusk příliš neuvědomili, co se děje. „Měli rezignovat pánové Juncker a pan Tusk, protože to, co se dnes stalo, to není chyba Britů, to je jejich chyba,“ uzavřel předseda ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…