Budou mít 15 tisíc. Závidíte důchodcům slevy na jízdné? Babiš se rozčílil u Soukupa, jde o státní kasu

03.05.2019 17:27

Chvílemi velmi emotivně reagoval na otázky moderátora Jaromíra Soukupa premiér Andrej Babiš (ANO) ve vysílání pořadu TV Barrandov. Pořad Duel SPECIÁL přinesl odpovědi na navýšení důchodů, Babiš se však také vyjádřil k tématu řepky či k demonstracím za demokracii.

Budou mít 15 tisíc. Závidíte důchodcům slevy na jízdné? Babiš se rozčílil u Soukupa, jde o státní kasu
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Andrej Babiš startuje kampaň ANO do eurovoleb 2019
reklama

„Já jsem vám přinesl takovou hezkou čepici. Naše hnutí představilo naši kampaň,“ řekl Babiš úvodem Jaromíru Soukupovi. Na hlavě měl čepici s nápisem Silné Česko, s níž i kampaň hnutí zahajoval. „Myslím si, že to bude fungovat. Byli jste inspirováni Donaldem Trumpem?“ zeptal se Babiše Soukup. „Ano. Vracíme se na špičku Evropy. Máme být na co hrdí i pyšní,“ zopakoval Babiš heslo amerického prezidenta Trumpa Make America Great Again. 

Anketa

Podporujete vládu Andreje Babiše? (Hlasování od 1.5.2019)

78%
hlasovalo: 21542 lidí

„Politika mi zásadně změnila život k horšímu po všech stránkách. Pokud bych býval věděl, do čeho jdu, tak bych do toho asi nešel. Nicméně jsem rád, že máme skvělé výsledky. Důchodci tento rok dostali 900 korun, příští rok dostanou zase 900, dostali ještě slevy na jízdné. Takže to je jak za 6 let, co jim slibovala opozice,“ jmenoval Babiš další úspěchy, například snižování daní, zadlužení, sedmá nejbezpečnější země na světě. 

Soukup však při Babišových slovech o důchodech zmáčkl „detektor lži“, kdy poukázal sice na navýšení důchodů, ale také na zdražování. „Maloobchod nepatří státu. Přišly sem zahraniční řetězce, máme tu největší koncentraci řetězců v Evropě... A jakým způsobem jim můžeme diktovat ceny?“ zeptal se Babiš.

„Pokud se skutečně ukáže, že české řetězce nemohou nakupovat čokoládu Milka té kvality jako ve Švýcarsku, tak je to skandál a my určitě pošleme stížnost na Evropskou komisi, protože to je proti pravidlům trhu. Někdo v Evropě si myslí, že jsme na kokosových palmách,“ poznamenal Babiš, že je to pro něj nepřijatelné.

Téma řepka

Stát dle jeho slov nemůže regulovat ceny potravin. „Stát nereguluje, ale nese do určité míry zodpovědnost za život důchodců,“ poznamenal Soukup. „Důchodci mohou být rádi, že jsme prosadili ty obrovské důchody. V životě tolik důchodci neměli. Mají slevy na jízdné... My jsme dali devět set...“ poznamenal Babiš. „Ceny rostou rychleji,“ oponoval Soukup. „Co se týká cen potravin, tak to jsou soukromé firmy, my o tom můžeme přemýšlet a říct, jak chceme ceny regulovat,“ dodal Babiš. 

Video najdete ZDE.

Následně se Babiš rozčílil nad tématem řepka. „Máme nějaké povinnosti obnovitelných zdrojů. Kdysi dávno někdo vymyslel v Bruselu, že jeden z obnovitelných zdrojů jsou biopaliva. A pro zemědělce je to výhodné. Ty nesmysly, Babišova řepka...“ rozlítil se. „Každý zemědělec si rozhodne, jestli na to pole dá obilí, nebo řepku, protože dostávají peníze na hektar,“ sdělil. Za problémy Česka, které je potřeba řešit, považuje nedostatek vody a kůrovce. 

Anketa

Radní ČRo Vítězslav Jandák řekl, že Jiřímu Černému jednu ,,flákne", až ho potká. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 11146 lidí

Téma rozpočtu a sektorové daně pak Babiše opět rozhorlilo. „Kdybychom zavedli sektorovou daň, budou méně dostupné hypotéky, úroky. Nemáme to ani nikde v programu,“ poznamenal. „Hledáme nějaké řešení, kde bychom vyřešili nespravedlivé rozřešení mezi příjmem majitelů a možná státu. Takže jednáme o tom,“ sdělil. 

Demonstrace za demokracii

Své pak Babiš řekl i k demonstracím za demokracii. „Určitě mně to radost nedělá. Není k tomu důvod. Lidé se neztotožnili s výsledky parlamentních voleb a snaží se to změnit na náměstích,“ poznamenal. „Média tvrdí, že lidi chtějí nějaký konflikt. Média jsou založená na konfliktu. Stále by chtěla stavět někoho proti někomu. Jaké škrty? Já jen chci, aby na ministerstvech šetřili, aby snížili počet pracovníků,“ sdělil Babiš a znovu zopakoval, že důchodcům bude opět přidáno. 

„Já jsem jasně řekl, že v roce 2021 bude průměrný důchod 15 tisíc korun. A vy jim závidíte? Vy jim závidíte, že mají slevy na jízdné?“ rozčílil se Babiš. „Životní situace důchodců je špatná. Nehádejte se se mnou,“ oponoval Soukup. „Důchodci nejsou na trhu práce, my jim musíme zlepšit život. V životě neměli tolik peněz,“ opakoval Babiš.

„Pan ministr je absolutní rekordman, protože byl v úřadě 4,5 roku. Zkrátka už je z toho unaven. Každý den ho někdo za něco péroval. Otevřel jenom 3,6 kilometru dálnic – ale jak je měl otvírat, když je někdo nezačal? Je nyní rozestavěno tolik dálnic a silnic jako nikdy,“ sdělil ke konci ministra dopravy Dana Ťoka ve funkci. 

„Budeme hledat investory na to, aby nám někdo postavil dálnici Praha–Tábor,“ sdělil například Babiš s tím, že bude následně soutěž stejně jako v otázce dálnice Praha – Karlovy Vary. 

A proč skončila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková? „Mě to mrzí, ale ona přišla z privátu a stát je skutečně něco jiného. Máme slavný zákon o státních zaměstnancích. Stát není firma, bohužel, a zkrátka funguje nějakým jiným způsobem,“ sdělil premiér. 

Otázka bydlení

Premiér se pak rozhorlil i nad tématem bydlení, kdy se Soukup rozčílil nad stavebním zákonem a cenami bytů. „Kdo má ten přehled, jestli chybí byty? Starosta či primátor. Stát k tomu udělá dobrou legislativu a peníze. A pět let jsme ztratili diskuzí o sociálním bydlení,“ sdělil v Babiš a dodal, že nemůže za to, že se málo stavělo. 

„Otázka bytů je otázka samosprávy. A mohli to udělat už naši předchůdci,“ slíbil Babiš peníze Ministerstvu pro místní rozvoj. „Ale peníze dostanou obce až tehdy, když budou ty byty stát,“ sdělil Babiš, že se vše lepší. Soukup však nesouhlasil. „A podle vás máme dělat co? Regulovat nájemné?“ zeptal se následně Babiš. „Já nejsem premiér,“ odvětil Soukup. „Ale já nejsem primátor ani starosta,“ kontroval Babiš. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Železný z ČT: Xaver z něj má srandu. Nejprve FOTO, pak scéna s hostem

10:35 Železný z ČT: Xaver z něj má srandu. Nejprve FOTO, pak scéna s hostem

Do nového studia XTV přišel komentovat poslední zprávy také komentátor Info.cz Petr Holec. Označil T…