Budou roušky i v restauracích při jídle? Ministr Vojtěch vysvětluje

25.04.2020 19:57

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) roušky nesundáme minimálně po dobu dvou příštích měsíců. Těšit se však můžeme na výjimky, kdy se režim jejich nošení upraví podle prostoru, ve kterém se budeme pohybovat. Kromě dětí s autismem by je brzo mohli sundat i filmoví herci. Ostatní si zatím zřejmě roušky vezmou s sebou i do restaurací, v nichž budou platit specifická pravidla. Vojtěch to sdělil v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Budou roušky i v restauracích při jídle? Ministr Vojtěch vysvětluje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 30568 lidí
Podle ministra by lidé měli povinně nosit roušky ještě minimálně po dobu dalších dvou měsíců. Naznačil však možnost určitých výjimek. Kromě dětí s autismem by tak mohli mít výjimku i herci, kterým nařízení zakrytých úst a nosu vadí zejména kvůli natáčení filmů.

Ostatní by pak mohli roušky sundat podle prostoru, ve kterém se budou pohybovat. „Umím si představit, že potom uděláme rozlišení v tom, jestli se člověk pohybuje v uzavřeném prostoru, nebo venku, ale do června by ta povinnost platit měla,“ říká Vojtěch v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Nutnost jejich nošení minimálně po další dva měsíce vysvětluje efektivitou tohoto mimořádného opatření. „Jsem přesvědčen o tom, že povinnost nošení roušek, ve které byla ČR průkopníkem, bylo efektivní opatření. Stále ještě nemáme vyhráno, virus se mezi námi pohybuje,“ zmiňuje.

Zrychlení opatření zatím vítá, ale pokud by se zhoršila epidemiologická situace, pak by bylo nutno opět zpomalit. „Pokud by došlo k jakémukoliv výkyvu dat – a teď jsme na dobré cestě, ani otevření hobbymarketů, ani Velikonoce se neprojevily – muselo by být rozvolnění zpomaleno nebo zastaveno. To všechno možné je,“ pronesl.

Co se týká cestování za účelem turismu, znovu zopakoval, že probíhají jednání, abychom se toto léto podívali minimálně do Chorvatska, Rakouska či na Slovensko.

Velká otázka vyvstává – jak se bude ochrana nosu a úst používat v restauračních zařízeních. „To budeme muset ještě promyslet, jak nastavit režim v restauracích. Ze začátku určitě nebude stejný, na jaký jsme byli zvyklí, bude tam denní režim, omezený počet hostů. Pokud jde o roušky, je logické, že nebudou moci být na tváři lidí po celou dobu, to by nedávalo smysl,“ ujistil Vojtěch.

Přemýšlí, že by lidé měli roušky v restauracích nasazené a sundali by si je na krk jen přímo během konzumace: „Ale je možné, že zavedeme, že po dobu, kdy člověk konzumuje jídlo nebo pití, tak ji může sundat, ale pak by si ji měl nasadit. Bude ji mít stále na krku a bude si ji nasazovat, pokud bude v přímém kontaktu s druhou osobou.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …