Budoucnost leží v sociálním kapitalismu, věří komentátor Břešťan

08.02.2012 15:02

Důsledky kapitalismu v současné podobě negativně pociťují miliony lidí po celém světě a otázka, zda je tento systém skutečně tak ideální, jak jsme si původně představovali, je nasnadě. Jak by se mohl kapitalismus vyvíjet dá,l se pokusil přiblížit komentátor týdeníku Ekonom Robert Břešťan, který vidí budoucnost v tzv. sociálním kapitalismu.

Budoucnost leží v sociálním kapitalismu, věří komentátor Břešťan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary

„Finanční krize dostala západní svět do nové situace. Celé státy a lidé v nich pociťují na vlastní kůži, že je něco špatně, že bylo líp a už není. A dost dlouho ani nebude,“ řekl komentátor v pořadu Českého rozhlasu Zamyšlení Rádia Česko.

Kapitalismus je systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány za účelem dosažení zisku. Ceny, stejně jako cena práce, jsou pak určovány prostřednictvím nabídky a poptávky, tedy trhem.

Kapitalismus je dobrý, ale má mouchy

„Jenže základ (definice) je dost široký na to, aby se pod něj schovaly mnohá pozitiva i negativa. Na jedné straně kapitalistické demokratické společnosti nezpochybnitelně bohatnou, mohou si dovolit nákladnější a modernější léčbu, očekávaná délka dožití roste, novorozenecká úmrtnost klesá a tak dále,“ vypočítává světlé stránky zavedeného ekonomického systému.

„Ale zároveň je celosvětově evidentní a statisticky prokazatelný ohromný nárůst rozdílů v distribuci bohatství a stále do větší šíře se rozvírající nůžky mezi světem bohatých a chudých,“ dodal.

Ekonom a nositel Nobelovy ceny míru z roku 2006 Muhammad Junus představil v Praze ideu tzv. sociálního podnikání. „Prosím nezaměňovat se socialismem,“ upozorňuje Břešťan.

Ozkoušeno i v Česku

„V takovém podnikání jde o to získat zpět svoji původní investici a zisk znovu vložit do inovací či dalšího růstu dané firmy. Přitom se jedná o to řídit firmu skutečně jako firmu, protože cílem rozhodně není prodělávat. Jde o sociální byznys, ne o charitu,“ nastínil svou myšlenku Muhammad Junus. Taková firma funguje stejně jako ostatní, má své dodavatele i zaměstnance, ale zároveň pomáhá lokální komunitě.

„A, světe, div se, najdeme už konkrétní světové a dokonce i české firmy, které se touto cestou skutečně vydaly. A které například třicet procent svého zisku investují právě na sociální podnikání tam, kde je to potřeba. Třeba v africké Keni nebo v Bangladéši. Jednou možná budou zapotřebí i v Řecku, nebo v problémových lokalitách v Česku,“ upozornil komentátor.


Svou stať ekonomický komentátor zakončil slovy z úst Muhammada Junuse: „Každá krize s sebou nese i příležitost. A byla by škoda toho nevyužít. Je možné něco změnit a jít novými cestami.“
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jhe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …