Budu vás ještě chvíli sledovat, oznámil oživlý Masaryk plnému Václavskému náměstí

28.10.2018 6:14

Desetiminutový videomapping na fasádu historické budovy Národního muzea v sobotu večer završil slavnostní otevření objektu po několikaleté rekonstrukci. Lidé, kteří téměř zcela zaplnili Václavské náměstí, ho sledovali dvakrát po sobě, od 20:00 a 21:00. Před první projekcí policie odklonila dopravu z magistrály, lidí přišlo možná více, než pořadatelé čekali, a někteří si při první projekci stěžovali, že špatně vidí. Zprávu přinesla ČTK.

Budu vás ještě chvíli sledovat, oznámil oživlý Masaryk plnému Václavskému náměstí
Foto: prahapamatky.cz
Popisek: Národní muzeum

Policie účast při prvním videomappingu odhadla na několik tisíc lidí.

K lidem, kteří předtím sledovali koncert ve středu náměstí, se přidávali další, zaplněny tak byly i chodníky. Protože po nich ale nahoru i dolů proudily zástupy lidí k metru, prostor se ještě před začátkem projekce ucpal. I ti, kdo chtěli místo opustit, už nemohli. Přesto, že se začátek projekce bez vysvětlení zpozdil, a přes jisté nepohodlí většina lidí produkci aplaudovala. Při druhé projekci bylo diváků o něco méně, soustředili se v horní části náměstí a také od středu náměstí směrem k Můstku.

Desetiminutová projekce připomínala zásadní okamžiky z dějin Československa a České republiky. Ukazovala válečné roky, podnikatelský a kulturní rozkvět první republiky, okupaci ze srpna 1968, normalizaci, let československého kosmonauta, události roku 1989, olympijské hokejové zlato z Nagana a na závěr se na všechny usmál oživlý obrázek Tomáše Garrigua Masaryka a řekl: „Budu vás ještě chvíli sledovat!“

Dovnitř budovy Národního muzea budou moci první návštěvníci přijít v neděli na výročí založení Československa. Dům, který je kromě své náplně také historickou památkou, se více než tři roky opravoval, zavřen byl ale mnohem déle. Nedělí se otevírá v částečném provozu, do konce roku bude vstup zdarma. Lidé uvidí část interiérů a dvě velké výstavy.

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava mapuje klíčové okamžiky bouřlivého 20. století v Československu. Poprvé jsou na ní pohromadě důležité dokumenty, které vznik republiky i její existenci ve 20. století ovlivnily. Je mezi nimi Pittsburská dohoda, mnichovská dohoda či vídeňská arbitráž.

Výstava 2 x 100 představuje 200 nejvzácnějších exponátů ze sbírek muzea a připomíná 200. výročí založení této sbírkové instituce. Stálé expozice muzea včetně přírodovědných s oblíbenou velrybou, tedy plejtvákem myšokem, se budou otevírat v příštím roce.

reklama

autor: mp

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

12:40 Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

O cestě premiéra Fialy do USA informovaly mezi českými médii i Novinky.cz včetně upozornění na sociá…