Bulharsko kvůli migrantům prodlouží plot na hranicích s Tureckem

14.01.2015 22:08

Bulharsko kvůli neustávajícímu přívalu syrských uprchlíků podstatně prodlouží stávající plot na hranicích s Tureckem. Oznámil to dnes premiér Bojko Borisov. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tento záměr kritizuje. Bulharsko, nejchudší země Evropské unie, se migrační vlnou dostalo pod velký ekonomický a sociální tlak.

Bulharsko kvůli migrantům prodlouží plot na hranicích s Tureckem
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka
reklama

Podle statistik bulharského ministerstva vnitra v posledních dvou letech překročilo hranice s Tureckem více než 18.000 běženců žádajících o azyl. Jde především o uprchlíky ze Sýrie, kterou už čtyři roky sužuje válečný konflikt.

Bulharsko loni v červenci dokončilo na pomezí s Tureckem stavbu více než třicetikilometrové bariéry. Tři metry vysoký plot opatřený ostnatým drátem stojí v hornatém a hustě zalesněném úseku hranice, který není pro pohraniční stráž snadné hlídat.

O nutnosti prodloužit plot se hovořilo už loni v srpnu

Borisov dnes podle agentury Reuters v parlamentu uvedl, že plot by měl být prodloužen o dalších 130 kilometrů. "Je to naprosto nezbytné," řekl. "Tam, kde podobná zařízení (plot na hranicích) existují, není tlak (uprchlíků) tak velký," dodal. Do konce ledna by podle premiéra měly být hotové detaily plánu, včetně termínu dokončení stavby.

"Toto obranné zařízení sníží migrační tlak na Bulharsko až sedminásobně," je přesvědčen předseda vlády.

O nutnosti prodloužit plot hovořil už loni v srpnu - pouhý měsíc po dokončení prvního, třicetikilometrového úseku - tehdejší šéf prozatímní vlády Georgi Bliznaški. Podle odhadů by stavba měla vyjít na zhruba 20 milionů eur (560 milionů korun).

Bulharsko by prý mělo vůči uprchlíkům uplatňovat politiku "otevřených dveří"

Podle ministerstva vnitra tento plán ale přinese daňovým poplatníkům významnou úsporu, protože odpadnou výdaje spojené s posílením hlídek podél části hranice. Sofia tam poslala navíc přes 1000 policistů. Plot by měl z těchto nákladů měsíčně ušetřit kolem dvou milionů levy (na 29 milionů korun).

UNHCR je ale přesvědčen, že Bulharsko by mělo vůči uprchlíkům uplatňovat politiku "otevřených dveří". Další restrikce podle úřadu jen přinesou nové problémy. "Ve zvýšené míře to povede lidi, včetně rodin s malými dětmi, k ještě nebezpečnějším pokusům o překročení hranic. A ještě více uprchlíků to nažene do rukou nemilosrdných pašeráků," řekl podle Reuters mluvčí UNHCR v Bulharsku Boris Češirkov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…