Bulvár zapojil do výbuchu v Praze komunistu Štěpána

03.01.2014 8:02

Nový úhel pohledu na explozi trezoru v areálu palestinské ambasády přináší bulvární deník Blesk. Komunisté prý udržovali s Palestinci velmi čilé styky. Ti se měli v Československu léčit i zabíjet. Deník oslovil i rudého bosse Miroslava Štěpána, který potvrdil skvělé vztahy s pohlavárem Organizace pro osvobození Palestiny Jásirem Arafatem.

Bulvár zapojil do výbuchu v Praze komunistu Štěpána
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Štěpán, bývalý člen ÚV KSČ

Zahraniční média podle Blesku spekulují o tom, že motivem případného teroristického útoku nebo vraždy může být fakt, že totalitní Československo mělo s Palestinci vřelé vztahy. "Za totality se palestinští bojovníci za svobodu léčili v našich lázních, vítali je naši státníci a na našem území mezi sebou Palestinci i bojovali," píše deník, který otiskl historickou fotografii, kde po boku Jásira Arafata stojí tehdejší prezident Gustáv Husák a generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš.

Zvláštní vztahy s Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) a jejím vůdcem Arafatem prý kvetly od 60. let. To potvrzuje jak historik Adam Kretschmer, tak bývalý komunistický boss Miroslav Štěpán, který se s Arafatem často scházel.

Skvělé vztahy. Palestinci v Československu procházeli výcvikem

"Vztahy mezi KSČ a OOP byly skvělé a spíše se pěstovaly na úrovni Národní fronty. Jásir Arafat tehdy přijížděl do Československa jednou za půl roku, někdy oficiálně, někdy neoficiálně. Já velmi vřele vzpomínám na setkání s ním. Byli to dobří mužíci. Mnoho jejich lidí tady studovalo, mnoho jsme jich vychovali na školách Ministerstva vnitra. Byl to ale spíš takový jednostranný obchod, rozhodně jsme za to majlant nedostali," cituje slova Štěpána deník.

Kretschmer to vidí trochu jinak. "Sověti nám přikázali účast na výcviku bojovníků OOP," popsal tehdejší praktiky. StB jich podle zjištění deníku vyškolila více než 130 na kurzech v Praze a Brně. Výměnou za to prý byly čilé zbrojní obchody.

Podle historika je také možné, že Džamál al-Džamál, ambasador, který při výbuchu zahynul, byl diplomatem v Praze i před revolucí, ovšem vztahy mezi samotnými Palestinci jsou naprosto nepřehledné. Zda sám Džamál prošel výcvikem nebo tu byl na rekreaci, prý už asi nezjistíme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…