Burkiny v českém akvaparku rozpoutaly bouři mezi politiky: Jak by u nich dopadla Evropanka v bikinách. Provokace! Rád bych se mýlil, ale je to skryté testování...

13.07.2017 17:11

ANKETA „Burkiny k nám nepatří. Jde o takové testování, co tady půjde, projde, na co si zvykneme. O hygieně nemluvě,“ okomentoval senátor Jaroslav Zeman (ODS) víkendové snímky dvou žen koupajících se v pražském akvaparku. „Já bych také po Saúdské Arábii nechodil v kraťasech. Přizpůsobil bych se jako cizinec místním poměrům,“ doplnil ho europoslanec Petr Mach (Svobodní). „Byly-li obě dámy a jejich ‚plavky‘ čisté, tak tu máme snad i jiné a daleko závažnější problémy. Nemyslíte? A že jich je. Sorry jako,“ namítal poslanec Jiří Koskuba.

Burkiny v českém akvaparku rozpoutaly bouři mezi politiky: Jak by u nich dopadla Evropanka v bikinách. Provokace! Rád bych se mýlil, ale je to skryté testování...
Foto: Archiv
Popisek: Ženy v burkinách
reklama

Snímky dvou žen, které se v sobotu koupaly v pražském akvaparku v Čestlicích v burkinách, v muslimských plavkách zahalujících celé tělo, vyvolaly řadu reakcí na sociálních sítích. ParlamentníListy.cz se zeptaly českých politiků, jak vnímají tento rozruch a často plamenné diskuze na sociálních sítích.

„Nedivím se, že to vyvolalo rozruch. U nás to není zvykem. Já bych také po Saúdské Arábii nechodil v kraťasech. Přizpůsobil bych se jako cizinec místním poměrům,“ sdělil europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. „Pokud vím, na většině koupališť je z hygienických důvodů zakázáno i koupání ve volných bermudách. Burkiny podle mě také hygienické požadavky nesplňují. Problém je ale ještě v něčem jiném – burkiny, nikáby a hidžáby demonstrují neochotu muslimů integrovat se. Vnímám to jako provokaci,“ uvedl poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup.

„Podle fotografie se ženy nekoupaly v burkinách, tedy plavkách, ale v oblečení. Jestliže akvapark zakáže bermudy, a toto povolí, je něco špatně. Celkově to ukazuje na ustupování, ať už ze strachu, nebo slabosti. Nesouhlasím s tím,“ vysvětlil poslanec Marek Černoch.

„Vnímám spíš negativně fakt, že se to děje, ne samotnou diskuzi. Při představě, jak by u nich doma dopadla Evropanka v bikinách. Prostě přizpůsobte se, a to i z hygienických důvodů evropským zvyklostem, nebo se jeďte koupat domů do svých bazénů. U nás jste zatím hosty, a zdaleka ne vždy vítanými, takže je to i ve vašem zájmu,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz poslankyně hnutí ANO Jana Lorencová.

„Burkiny k nám nepatří. Jde o takové testování, co tady půjde, projde, na co si zvykneme. O hygieně nemluvě,“ okomentoval senátor Jaroslav Zeman (ODS).

„Byly-li obě dámy a jejich ‚plavky‘ čisté, tak tu máme snad i jiné a daleko závažnější problémy. Nemyslíte? A že jich je. A jistě se nevyřeší vysláním armády do Pobaltí. Sorry jako,“ domnívá se poslanec Jiří Koskuba.

„Ať se každý koupe, v čem chce. Měl by ale respektovat místní zvyklosti. Pokud provozovatel umožňuje koupání v tomto kostýmu, bude muset umožnit i jiné úbory a kostýmy, pokud se návštěvníci odvolají na víru. Osobně se ale podobným plovárnám asi vyhnu,“ konstatoval bývalý ministr a senátor Zdeněk Škromach (ČSSD).

„Jsou-li v bazénu povoleny burkiny a zakázané dlouhé bermudy, nejspíše jde o pozitivní diskriminaci z náboženských, nikoliv hygienických důvodů. To v České republice zatím nebylo, proto ten rozruch,“ domnívá se bývalý ministr a velvyslanec Jaroslav Bašta (ČSSD).

„Na problematiku burkin nemám jednoznačně vyhraněný názor,“ konstatovala poslankyně Pavlína Nytrová.

Jsme testováni, co už jsme ochotni strpět

„Mám takový pocit, že jsme od prvopočátku migrační krize, od vzniku IS a od znovuoživení ‚multikulti‘ úsilí trvale vystaveni zvláštnímu druhu testování; a netýká se to samozřejmě jen naší citlivosti na burky (pohnutky toho, proč se někdo musí producírovat ve veřejném bazénu v Praze, jsou celkem nabíledni). Rozhodně to ale není jen na mávnutí ruky, nemohu se zbavit dojmu, že jsme více či méně skrytě testováni i po jiných stránkách – viz tvorba různých bruselských směrnic, nátlak na přijetí kvót, aktivita komisařů OSN, včetně podivuhodných ambicí UNESCO, a tím to, bohužel, nekončí. Rád bych se mýlil, ale dle mého názoru je testována i naše občanská odolnost a schopnost (slabiny) našeho systému ochrany obyvatel v případě (a pouze zatím) územně velmi omezených, individuálních a na první pohled logisticky nesouvisejících teroristických útoků. Nicméně, jak to bývá, vše souvisí se vším, tedy i neustálá snaha zkoušet, co už jsme ochotni strpět, a co ještě nikoliv,“ sdělil ParlamentnímListům.cz poslanec hnutí ANO Bohuslav Chalupa, místopředseda poslaneckého výboru pro obranu. „Pokud jde o samotné burkiny – pokud koupání lidí v burkinách v některých sousedních zemích lidem nevadí, dámy jistě mají mnoho příležitostí využít plavecká zařízení na území těchto států, či, při nejhorším, domácí vanu nebo svůj zahradní bazén. Uvědomuji si, že akvapark je soukromý subjekt a stěží mohu jako politik udělat víc než vyjádřit na adresu majitelů určitý apel v tom smyslu, že ‚prachy opravdu nejsou vše‘ (nehledě k hygienickým předpisům? ...nejsem hygienik); a aniž bych jim přál cokoliv zlého, mohlo by se také stát, že větší části veřejnosti dojde trpělivost a začne i bez jakékoliv zákonné normy takové ‚vstřícné‘ podnikatelské aktivity občansky totálně bojkotovat – a tam už majitelům o ‚prachy‘ určitě půjde,“ zdůraznil. „A jen pro úplnost – minulý rok jsem byl v Turecku u přátel, a ani mne nenapadlo se podivovat či ušklíbat nad tím, že se turecké ženy koupají v moři v burkinách, a také jsem samozřejmě dodržoval jistá kulturní a společenská pravidla platná v muslimském prostředí. Tedy i to, že mimo pláž jsem nechodil ‚do půl těla‘, stejně jako manželka a dcera nosily dlouhou sukni. S naprostým respektem k heslu – vaše země, vaše pravidla. A kdyby mi až tak vadilo, že nemůžu chodit ‚do půl těla‘, jel bych k moři jinam. Dle svobodné vůle,“ uzavřel.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • kanidát do Senátu ve volebním obvodě č.60 Brno-město
  • kontrolní výbor

„Pokud naši lidé cestují do zahraničí, také musí respektovat pravidla v té konkrétní destinaci. A pokud tam nemohou ženy nosit krátké kalhoty, tak je ani naše turistky nenosí. Proto je žádoucí, aby se cizinci v České republice chovali podle našich pravidel. A to všude. Včetně plováren,“ upozornil poslanec KSČM Stanislav Mackovík.

„Jak je možné, že jim to bylo umožněno? Jak je možné, že nebyly okamžitě vykázány?! Pokud vím, není koupání v našich koupalištích v oděvech dovoleno, tak proč jim ano? Naši lidé by byli vykázáni okamžitě, a navíc potrestáni! To by měli být ti, kteří to dovolili, respektive tolerovali. Je celá řada videí, kdy si tito lidé s hygienou moc problémů nedělají. Kde je jistota, že se jim na WC zdála cesta dlouhá a v souladu s jejich zvyky si s ní ani hlavu nelámaly a za WC bazén považovaly? Kdy už si, sakra, uvědomíme, že ne my jim, ale oni, chtějí-li tu být, se musí přizpůsobit našim zvyklostem? Hygienik by měl akvapark uzavřít a nařídit desinfekci,“ napsal senátor za Severočechy.cz Jaroslav Doubrava.

„Někdo tomu dává opět nesmyslné náboženské zabarvení. Pro mě je to jen a pouze posun v hygienických návycích provozovatelů koupališť. Léta jsme byli minimálně v Evropě zvyklí se důkladně před vstupem do bazénu osprchovat a používat pouze nezbytně nutné plavky. Často se koupat nesmělo ani v delších takzvaných bermudách. S čímž jsem neměl problém a chápal jsem to. Nyní začínáme být svědky nové éry, kdy budeme moci na koupaliště a do bazénů v podstatě v čemkoliv. Pokud provozovatelé budou i nadále dodržovat zavedená pravidla, budou častováni různými hysterickými spolky nadávkami o rasismu a podobně,“ konstatoval liberecký primátor Tibor Batthyány. „Pokud tomuto podlehnou, mohou zapomenout na všechnu hygienu, respektive její pravidla. Ta podle mě nevznikla jen tak pro nic za nic, jistě pro to důvody budou. No a za pár let někdo chytrý vymyslí zákon, který bude soukromníkům diktovat, že taková pravidla vstupu do bazénu mít nemůže a musí tam pustit každého. Když bazén, tak pro všechny,“ doplnil.

„Je věcí toho kterého provozovatele koupaliště nebo akvaparku, jaké podmínky si zvolí. Takže máme koupaliště, kam smí lidé úplně nazí; takové, kam smí psi. Jinam zase nesmí žádný naháč, a to jak pes, tak člověk. Jak správně podotýkají zastánci burkin (i když na těch fotkách to jako burkiny nevypadalo), majitel má svaté právo určit si podmínky, za jakých bude tu kterou službu poskytovat. A na druhou stranu by každý měl mít právo takové podniky ignorovat a nechodit tam. Jestli manažeři něčemu rozumí a něčeho se bojí, je to pokles zisků. Takže přirozené a nenásilné řešení je nasnadě. Pokud mi vadí člověk v šatech v bazénu, nejdu tam a neutratím své peníze tam, kde mně to nevyhovuje. Ale pozor! Takové právo musí mít každý občan i podnikatel. Pokud tedy voláme po možnosti provozovatele upravit podmínky svého podniku tak, že jedněm vyhovují, a druhým se hnusí, musí mít takovou možnost všichni. Ano, teď mám na mysli hospodské, kteří tedy analogicky mají stejné právo určit, že jejich hospoda bude zakouřená,“ upozornil David Forbelský, volební lídr Svobodných v LK. „Je zajímavé sledovat, jak se skupiny, kterým se hnusí kouř v hospodě, a skupinky, které obhajují krok akvaparku, mezi sebou mísí. Pokud se nad svou argumentací zamyslí, mohlo by to u nich vést téměř až ke schizofrenii. Nemohu obhajovat právo podnikatele pustit do bazénu oblečeného člověka (tak to na těch fotkách vypadalo) a zároveň jinému podnikateli zakazovat, jak se mají v jeho podniku chovat jeho hosté. Tedy mohu, ale okolí mě oprávněně může považovat přinejmenším za podivína, který plácá páté přes deváté. Takže ano, majitel má právo povolit v bazénu, co uzná za vhodné, zákazník má zase právo mu tam nenechávat peníze a jít jinam. Je to dokonce účinnější než plamenně bojovat na Facebooku,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.

„V první řadě bych chtěl poukázat na skutečnost, že by měla být stejná práva pro všechny. Jestli je zakázáno, abych já šel do bazénu třeba v bermudách, proč je umožněno někomu se koupat v burkinách? Já to považuji za úplně to samé. Jinak cílem autora fotografie bylo zcela jistě poukázat (kromě hygieny) na rysy diskriminační ideologie nenávistného náboženství. To je přece normální diskriminace našich občanů, diskriminace lidí, kteří nevěří v islám, protože oni mohou, a my nemůžeme. Práva by měla být stejná pro všechny. My jsme tady doma a nechceme si zvykat na podobné projevy, které jsou známkou politického islámu v zemích, kde je pojetí svobody a demokracie zcela potlačováno koránem a právem šaría,“ uvedl předseda regionálního klubu SPD Libereckého kraje a lídr do voleb Radovan Vích.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…